Więcej przestrzeni dla niepalących!

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2010 08:22

Rozszerzenie zakazu palenia to krok w dobrym kierunku, ale przepisy nie powinny być zbyt restrykcyjne; lepiej przekonywać, niż zmuszać.

Tak uważa prof. Marian Zembala ze Śląskiego Centrum Chorób Serca:

– Ustawa jest potrzebna, ale nie może mieć charakteru niemożliwych restrykcji. Jestem zwolennikiem poszerzania przestrzeni dla niepalących, to silny znak, że jest coraz więcej miejsc, gdzie można swobodnie oddychać.

Powołując się na przykłady z innych krajów zaznaczył jednak, że „nie może to być zakaz, który sprawi, że drugi człowiek poczuje się osaczony“:

– Praktyczna Holandia dała szansę wyboru, we Włoszech, w Lombardii, gdzie palenie jest atrybutem rozmowy, po wprowadzeniu zakazu opustoszały ulubione miejsca spotkań. Dlatego proszę o rozsądek – zaapelował prof. Zembala.

Zdaniem profesora antynikotynowe zakazy pomogą zmniejszyć akceptację dla palenia, podobnie jak przepisy antyalkoholowe.

Co na temat wprowadzenia zakazu palenia myślą posłowie?

– Nie palę, nigdy nie paliłem. Jestem lekarzem i generalnie jestem przeciwny paleniu tytoniu, ale nie zgadzam się z tym, by absolutnie zakazać palenia w lokalach gastronomicznych – mówi członek komisji zdrowia Jarosław Katulski (PO).

Jego zdaniem, takie rozwiązanie jest absurdalne, bo nie pozwala np. na palenie w czasie zamkniętej, prywatnej imprezy, np. na weselu zorganizowanym w restauracji. Według niego, zapis uderza też w swobodę gospodarczą i w swobody obywatelskie.

Przewodniczący komisji Bolesław Piecha (PiS), który popiera projekt w jego restrykcyjnej wersji, jest palaczem:

– Wierzę, że ta ustawa pozwoli wielu osobom, które tak jak ja palą, podjąć właściwą decyzję o rzuceniu nałogu. To przede wszystkim jest projekt, który ma zapewnić większe prawa dla tych osób, które nie palą.

Nowe przepisy, autorstwa sejmowej komisji zdrowia, popierane przez rząd, wprowadzają całkowity zakaz palenia w wielu miejscach publicznych, m.in. barach, restauracjach, dyskotekach, środkach transportu publicznego (autobusach, busach, taksówkach, służbowych samochodach), szpitalach i ośrodkach zdrowia, zakładach pracy, na przystankach komunikacji publicznej, publicznych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci (np. na plażach).

Za palenie w niedozwolonym miejscu ma grozić mandat w wysokości 500 zł. Za nieoznaczenie lokalu czy pojazdu informacją o zakazie palenia – kara grzywny 5000 zł. Nowe propozycje wprowadzają zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych przez internet, umożliwiają zaś produkcję i wprowadzanie do obrotu tzw. e-papierosów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum