Wiceszef Solidarnej Polski o projekcie ustawy regulującej działanie hospicjów perinatalnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 lutego 2021 19:58

Minister w KPRM i wiceszef Solidarnej Polski Michał Wójcik uważa, że hospicja stacjonarne i domowe muszą również mieć wsparcie państwa.

Wiceszef Solidarnej Polski o projekcie ustawy regulującej działanie hospicjów perinatalnych
Hospicja stacjonarne i domowe muszą również mieć wsparcie państwa. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Na spotkaniu z dziennikarzami w Łodzi zadeklarował, że jako wiceszef ugrupowania pochyli się nad przygotowaniem odpowiednich rozwiązań. Przypomniał, że Solidarna Polska przygotowała projekt ustawy regulujący funkcjonowanie hospicjów perinatalnych.

- Uważam, że wspierane powinny być też hospicja stacjonarne, domowe. To jest ważne, aby ludzie, których dzieci mają stwierdzone bardzo poważne wady, czuli wsparcie państwa, a nie tylko jakiś fundacji czy stowarzyszeń - mówił w środę na konferencji prasowej, która odbyła się w budynku Stowarzyszenia Łódzkie Hospicjum dla Dzieci przy ul. Łupkowej.

Dziękując wszystkim, którzy mają wkład w powstanie i działalność hospicjum oraz pracę w nim, poinformował, że po zmianach dotyczących funkcjonowania hospicjów perinatalnych przygotuje pewne zmiany, jeśli chodzi o hospicja stacjonarne i domowe. Jego zdaniem muszą one mieć również wsparcie państwa.

- Państwo musi wspierać tego rodzaju działalność. Mogę zadeklarować, jako wiceszef Solidarnej Polski, że pochylę się nad przygotowaniem tego typu rozwiązań - powiedział. Nie chciał jednak mówić o szczegółach.

Dyrektorka hospicjum i prezes stowarzyszenia Janina Adamczyk przypomniała, że Stowarzyszenie Łódzkie Hospicjum dla Dzieci powstało w 1999 r. Zajmuje się osobami z niewydolnością oddechową. Obecnie w oddziale przebywa 19 pacjentów. Podkreśliła, że budynek w którym odbyła się konferencja, został oddany do użytku w 2017 r. Został wybudowany z pieniędzy przekazanych z 1 proc. podatku na rzecz hospicjum.

O przekazywanie jednego procenta podatku na tego typu instytucje w całej Polsce zaapelował minister Wójcik. 

Pytany o projekt ustawy regulujący funkcjonowanie hospicjów perinatalnych podkreślił, że jest to forma wsparcia rodziców, którzy spodziewają się dziecka z wadą śmiertelną. Zwrócił uwagę, że taki dokument powinien powstać wiele lat temu, bo te osoby, z ogromną traumą, powinny być wspierane, powinny czuć, że państwo staje za nimi.

Przypomniał, że projekt zakłada m.in. utworzenie w szpitalu koordynatorów, którzy opiekowaliby się kobietą z ciążą obarczoną wadą letalną. Taka osoba miałaby cały czas pomagać rodzicom dziecka. W hospicjach ma być świadczona pomoc lekarska i psychologiczna.

Mówił, że projekt zakłada także powstanie odrębnych sal dla kobiet w ciąży z wadą letalną, bo nie wolno pozwolić na to, aby leżały one obok radosnych matek, które wiedzą, że urodzą dziecko zdrowe. Według niego byłoby to dodatkowe obciążenie psychiczne dla tych kobiet. Poinformował również, że projekt reguluje także kwestie pochówku dziecka, które umrze po porodzie.

Podkreślił, że przygotowany przez Solidarną Polskę projekt nie jest polityczny. Ma nadzieję, że wszystkie ugrupowania go poprą.

- To nie jest polityka, to jest kwestia człowieczeństwa. Ani nikt na tym czegoś nie ugra, ani też nie przegra. To nie jest kwestia dyskusji o życiu lub śmierci, tylko kwestia zbudowania całego systemu pomocy - powiedział.

Jacek Walczak

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze