×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wiceszef MSWiA: służby medyczne mogą wjeżdżać na teren stanu wyjątkowego, gdy są wezwane

Autor: oprac. RR • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia26 września 2021 15:56

Zespoły ratownictwa medycznego mogą wjeżdżać na teren objęty stanem wyjątkowym bez specjalnego zezwolenia, gdy są tam wezwane - powiedział wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Wezwane oczywiście przez polską Straż Graniczną - zaznaczył.

Wiceszef MSWiA: służby medyczne mogą wjeżdżać na teren stanu wyjątkowego, gdy są wezwane
Ratownicy medyczni mogą wjeżdżać na teren objęty stanem wyjątkowym, gdy są wzywani. Fot. TT/MON
  • Zespoły ratownictwa medycznego mogą wjeżdżać na teren objęty stanem wyjątkowym bez specjalnego zezwolenia, gdy są wezwane  - powiedział wiceszef MSWiA Błażej Poboży
  • "I zespoły ratownictwa medycznego, nawet w tym tygodniu co najmniej raz wjechały na ten teren, wezwane oczywiście przez polską Straż Graniczną" - uściślił wypowiedź wiceminister
  • Była to jego reakcja na apele lekarzy, którzy prosili o umożliwienie wejścia na pas przygraniczny i udzielenie pomocy potrzebującym

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży powiedział 26 września w TVP Info, że przepisy dotyczące stanu wyjątkowego dopuszczają możliwość wjazdu zespołu ratownictwa medycznego w sytuacji nagłej, zagrożenia zdrowia lub życia.

- I zespoły ratownictwa medycznego, nawet w tym tygodniu co najmniej raz wjechały na ten teren, wezwane oczywiście przez polską Straż Graniczną - podkreślił Poboży.

Apel nie pod ten adres

Dodał, że w rozpoznaniu całej sytuacji widać, że albo ta grupa medyków (lekarze apelowali o  umożliwienie wejścia na pas przygraniczny i udzielenie pomocy potrzebującym - red.) chciała adresować swoją prośbę do Aleksandra Łukaszenki, a jeśli chciała ją adresować do ministra Mariusza Kamińskiego czy komendanta Straży granicznej Tomasza Pragi, to źle rozpoznała sytuację i ze złych przesłanek ją wyprowadza.

Ratownicy mogą wjeżdżać na teren objęty stanem wyjątkowym

- Raz jeszcze i krótko to powiem: zespoły ratownictwa medycznego mogą wjeżdżać na teren objęty stanem wyjątkowym bez specjalnego zezwolenia w sytuacji, gdy są wezwane, aby pomóc w ratowaniu zdrowia lub życia danych osób - podsumował Poboży.

Od początku września Straż Graniczna odnotowała już ponad 5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Rząd uzasadnia konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Aleksandra Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze