PAP/Rynek Zdrowia | 17-07-2019 09:56

Wiceminister sprawiedliwości: w ub.r. więźniowie mieli ponad 1,3 mln wizyt u lekarza POZ

W 2018 roku na oddziałach szpitali więziennych przebywało 4715 pacjentów, a poza więziennymi podmiotami leczniczymi 4168 pacjentów. Ponadto w trybie ambulatoryjnym więźniowie mieli ponad 1 mln 320 tys. wizyt u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej - przekazał we wtorek na posiedzeniu Komisji Polityki Senioralnej wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Pomoc zdrowotna jest udzielana, co do zasady, w jednostkach penitencjarnych Fot. Archiwum

- Zasada jest taka, że pomoc zdrowotna jest udzielana w jednostkach penitencjarnych. Poza nimi, wyjątkowo, co wynika z kwestii dostępu do specjalistycznej wiedzy i sprzętu - mówił w trakcie wtorkowej komisji wiceminister. Dodał, że w sytuacji zagrożenia życia osoba skazana może być hospitalizowana poza jednostką penitencjarną.

Wiceminister wspomniał także o niepełnosprawnych przebywających w jednostkach penitencjarnych. Poinformował, że w 2018 r. w więzieniach i aresztach przebywało 108 więźniów poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz 521 korzystających na stałe z tzw. kul łokciowych. Zaznaczył, że w jednostkach penitencjarnych funkcjonują m.in. oddziały rehabilitacji narządów ruchu.

Dodatkowo przekazał, że w 2018 r. wśród więźniów 703 osoby uzyskały orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, 139 osób orzeczenie o niezdolności do zatrudnienia, a 29 rentę socjalną.

- Ponadto 43 osoby zostały umieszczone w domach pomocy społecznej po zakończeniu odbywania kary - podkreślił Wójcik.