Wiceminister sprawiedliwości: decyzja o kontynuowaniu ciąży należy do lekarza, tak stanowi prawo

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2021 09:29

- Po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającego przepisy aborcyjne w Polsce, to lekarze będą decydować w zakresie interpretacji tego, czy poszczególna ciąża i stwierdzone problemy ze stanem dziecka poczętego zagrażają życiu lub zdrowiu kobiety - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Wiceminister sprawiedliwości: decyzja o kontynuowaniu ciąży należy do lekarza, tak stanowi prawo
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Poseł z listy PiS i wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta podkreślił, że wyrok TK jest jak najbardziej słuszny, gdyż zwiększa ochronę życia w Polsce. Zaznaczył, że wprawdzie TK usunął z obrotu prawnego tzw. przesłankę eugeniczną, ale pozostawił przesłanką zagrożenia dla zdrowia i życia kobiety.

Wyjaśnił też, że zdaje sobie sprawę z tego, jak obciążające dla kobiet i ich rodzin jest pozostawienie decyzji o ewentualnym usunięciu ciąży uszkodzonej lekarzom, ale to oni muszą zważyć dobra, które chroni konstytucja, czyli dobro życia poczętego jak i kobiety, która jest matką tego dziecka.

Dodał, że lekarze będą podejmować decyzje w zakresie interpretacji tego, czy poszczególna ciąża i stwierdzone problemy ze stanem dziecka poczętego zagrażają życiu lub zdrowiu kobiety. W jego ocenie, to lekarze wiedzą najlepiej jak jest i dlatego prawo im pozostawia tę decyzję. Gdy zdecyduję, że ciąża zagraża zdrowiu i życiu kobiety, i podejmą decyzję o jej usunięciu, postąpią zgodnie z prawem.

Więcej: tvn24.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum