Wiceminister pracy: przepisy dot. małżeństw osób niepełnosprawnych - do zmiany

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 września 2013 19:12

Trwają prace nad zmianą przepisów dot. zawierania małżeństw przez osoby niepełnosprawne intelektualnie oraz dotknięte chorobą psychiczną - poinformował w czwartek (26 września) na posiedzeniu sejmowej komisji wiceminister pracy Jarosław Duda.

Wiceminister pracy: przepisy dot. małżeństw osób niepełnosprawnych - do zmiany
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wiceminister pracy przedstawił informację rządu o działaniach podejmowanych w 2012 r. na rzecz realizacji Karty Praw Osób Niepełnosprawnych. Komisja informację rządu przyjęła.

Duda poinformował, że w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad zmianą przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczące zawierania małżeństw przez osoby niepełnosprawne intelektualnie i dotknięte chorobą psychiczną.

Art. 12 kodeksu mówi, że małżeństwa nie może zawrzeć osoba dotknięta chorobą psychiczną albo z niedorozwojem umysłowym.

Według środowisk osób niepełnosprawnych przepis ten daje urzędnikowi Stanu Cywilnego prawo odmowy osobie niepełnosprawnej zawarcia małżeństwa. W takiej sytuacji może ona zwrócić się do sądu. Sąd natomiast może zezwolić na zawarcie małżeństwa, jeżeli stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie - stanowi zapis kodeks.

Zastrzeżenie do zapisów dot. małżeństw osób niepełnosprawnych intelektualnie i chorych psychicznie złożono przy ratyfikacji przez Polskę w ub. roku Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.

Duda podkreślił, że przepisy należy zmienić, aby urzędnik nie mógł jednoosobowo decydować, czy udzielić zgody na zawarcie związku małżeńskiego. Podkreślił, że zmiany będą dotyczyć także instytucji ubezwłasnowolnienia, które "powinno mieć charakter czasowy i podlegać weryfikacji" (wiąże się to ze zmianą zapisów Kodeksu Cywilnego).

Propozycja zmian ma związek ze sprawę sprzed dwóch lat, kiedy urzędnik odmówił udzielenia ślubu parze, ponieważ uznał, że kobieta dziwnie się zachowuje. Narzeczeni podkreślali, że kobieta cierpi na dziecięce porażenie mózgowe, jest niepełnosprawna fizycznie, ma pewne problemy z mówieniem, ale nie jest chora psychicznie ani ubezwłasnowolniona przez sąd. Sprawa trafiła do sądu, który zdecydował, że para może wziąć ślub.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum