Wiceminister Cieszyński: do MZ nie dotarły na razie postulaty ws. tzw. recept ratunkowych

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2019 10:32

W nowelizacji rozporządzenia ws. recept znalazł się zapis, że w DDR dla recept papierowych na leki nierefundowane nie jest koniecznie wpisanie numeru REGON. Po 2020 r. to rozwiązanie się jednak zdezaktualizuje. Lekarze postulują wprowadzenie recept ratunkowych.

Wiceminister Cieszyński: do MZ nie dotarły na razie postulaty ws. tzw. recept ratunkowych
Chodzi o to, aby można było, bez zbędnej biurokracji, wypisywać recepty w sytuacjach nagłych Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Resort zdrowia przygotował ułatwienia, które znalazły się w nowelizacji rozporządzenia w sprawie recept. Zapisano w niej, że w dokumencie realizacji recepty dla recept papierowych na leki nierefundowane nie musi być numeru REGON. Jak wskazuje wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, projekt jest na końcowym etapie prac i wkrótce zostanie skierowany do publikacji - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Jednak ta regulacja rozwiązuje problem na kilka miesięcy. Od 1 stycznia 202o r. lekarze nie będą mogli wystawiać już recept papierowych. A e-recepty obligatoryjnie muszą zawierać REGON.

Dlatego lekarze postulują wprowadzenie tzw. recept ratunkowych - chodzi o to, żeby można było, bez zbędnej biurokracji, wypisywać recepty w sytuacjach nagłych, po zbadaniu osobistym i założeniu dokumentacji - na użytek lekarza.

Wiceminister Cieszyński zauważa, że na razie do resortu zdrowia nie wpłynął konkretny postulat w tej sprawie, ale deklaruje otwartość na dyskusję na ten temat.

Więcej: .gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum