×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Weszły ważne zmiany w rehabilitacji domowej. Nowe przepisy od kwietnia 2023

Autor: JPP • Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia03 kwietnia 2023 18:33

1 kwietnia weszły w życie znowelizowane przepisy dotyczące rehabilitacji domowej. Fizjoterapeuci chwalą część zmian, ale apelują o modyfikację pozostałych. Chodzi o obowiązek zatrudnienia lekarza w rehabilitacji domowej wykonywanej w zakresie ambulatorium. - Stoimy na stanowisku, że lekarz na tym poziomie nie powinien być wskazywany jako wymóg - przekonują.

Weszły ważne zmiany w rehabilitacji domowej. Nowe przepisy od kwietnia 2023

 

Weszły ważne zmiany w rehabilitacji domowej. Nowe przepisy od 1 kwietnia 2023

1 kwietnia weszło w życie nowe zarządzenie prezesa NFZ zmieniające zasady w sprawie zawierania i realizacji umów na rehabilitację leczniczą. Zmiany dotyczą rehabilitacji w warunkach domowych oraz ambulatoryjnych. 

Fundusz informuje, że na podstawie przeprowadzonej analizy zgłoszonych uwag dokonano zmiany w zarządzeniu, w szczególności:

  • doprecyzowano brzmienie dodawanego § 6 ust. 3 oraz § 9 ust. 3,
  • uwzględniono uwagi dotyczące dodania w załączniku 1n produktów rozliczeniowych do rozliczenia porad lekarskich domowych w ramach zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej,
  • uwzględniono również proponowany przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów termin wejścia w życie przepisów (tzw. vacatio legis), umożliwiając świadczeniodawcom dostosowanie działalności do warunków określonych zmienionymi przepisami. Dlatego też, zgodnie z § 2, przepisy zarządzenia wejdą w życie z dniem 1 kwietnia 2023 r.

Pełna treść zmienionego zarządzenia: ZARZĄDZENIE NR 7/2023/DSOZ PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA

Fizjoterapeuci chcą większych zmian w rehabilitacji domowej

Wprowadzone od 1 kwietnia zmiany skomentowała Krajowa Izba Fizjoterapeutów. KIF przypomina, że pierwotne zarządzenie zakładało rejonizację rehabilitacji domowej w zakresie ambulatorium do województwa oraz miało wejść w życie z dniem 1 stycznia. Natomiast po interwencji Izby, rejonizację wycofano, a pozostałe zmiany odroczono do 1 kwietnia.

- Docelową intencją KIF jest wprowadzenie zmian legislacyjnych, które zniosą obowiązek zatrudnienia lekarza w rehabilitacji domowej wykonywanej w zakresie ambulatorium - podkreślają fizjoterapeuci.

I dodają: świadczenia lekarskie w rehabilitacji domowej w zakresie ambulatorium w 2021 r. wyniosły 0,05 proc., zaś w 2022 r. – 0,06 proc. Fizjoterapeuci wykonują samodzielny zawód medyczny i z mocy prawa mają możliwość diagnozowania i określania planu fizjoterapii samodzielnie. Obowiązek zatrudnienia lekarza, specjalnie do tego celu dedykowanego, obciążałoby finansowo, szczególnie małe ośrodki lecznicze.  Stoimy zatem na stanowisku, że lekarz na tym poziomie nie powinien być wskazywany jako wymóg

KIF dopowiada, że "prowadzi w tym zakresie rozmowy z przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia oraz z Ministerstwem Zdrowia". - Mamy nadzieję, że w wyniku rozmów, wprowadzone zostaną rozwiązania, które pozwolą na zwiększenie dostępu do fizjoterapii w warunkach domowych, w tym likwidacji „białych plam” wskazanych w mapach potrzeb zdrowotnych.





Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze