×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Weszły dwa nowe dni urlopu dla wszystkich. Pracodawca nie może odmówić

Autor: oprac. KK • Źródło: Rynek Zdrowia03 czerwca 2023 12:34Aktualizacja: 03 czerwca 2023 12:36

Bardzo ważne zmiany w kodeksie pracy już obowiązują. Wprowadziły m.in. dwa dodatkowe dni urlopu dla każdego. Jest jedna warunek: urlop może być wybrany w sytuacji zaistnienia "siły wyższej".

Weszły dwa nowe dni urlopu dla wszystkich. Pracodawca nie może odmówić
Weszły dwa nowe dni urlopu dla wszystkich. Można je wykorzystać m.in. w pilnych sprawach rodzinnych związanych z chorobą Fot. AdobeStock

 

Weszły dwa nowe dni urlopu dla wszystkich

Ważna nowelizacja kodeksu pracy już obowiązuje. Wdrożyła dwie unijne dyrektywy tzw. work-life balance. Zmienione przepisy weszły w życie 26 kwietnia i wprowadziły  między innymi dłuższe urlopy rodzicielskie, nowy urlop opiekuńczy, a ponadto również nowy urlop, z którego skorzystać mogą wszyscy pracownicy. To tzw. urlop od siły wyższej.

Nowy urlop od siły wyższego to 16 godzin lub 2 dni dodatkowego urlopu w ciągu roku kalendarzowego, ale - to ważne zastrzeżenie - płatny połowę wynagrodzenia. Kluczowa jest również definicja siły wyższej, którą uznano za pilne sprawy rodzinne, jak np. wypadek lub choroba, które wymagają od pracownika obecności w innym miejscu. Ustawodawca wskazuje ponadto, że  pracodawca jest obowiązany do udzielenia nowego urlopu na wniosek złożony przez pracownika najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia..

Urlop od siły wyższej Zasady:

  • 16 godzin lub 2 dni dodatkowego urlopu w ciągu roku kalendarzowego
  • urlop od siły wyższej jest płatny połowę wynagrodzenia
  • siłą wyższą są pilne sprawy rodzinne, jak np. wypadek lub choroba, które wymagają od pracownika obecności w innym miejscu
  • pracodawca jest obowiązany do udzielenia nowego urlopu na wniosek złożony przez pracownika najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia.

Nowy urlop od 2023 roku. Pracodawca nie może odmówić

W znowelizowanym kodeksie pracy urlop od siły wyższej opisano w pięciu paragrafach. Nowe przepisy brzmią następująco:

§ 1. Pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. W okresie tego zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia.
§ 2. O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia od pracy, o którym mowa w § 1, decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym.
§ 3. Pracodawca jest obowiązany udzielić zwolnienia od pracy, o którym mowa w § 1, na wniosek zgłoszony przez pracownika najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia.
§ 4. Zwolnienie od pracy, o którym mowa w § 1, udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.
§ 5. Przepis § 1 w zakresie zwolnienia od pracy udzielanego w wymiarze godzinowym stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin



Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum