Węgry: ograniczenia dotyczące wychodzenia z domu złamano ponad 10 tys. razy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2020 19:01

Już ponad 10 tys. razy policja węgierska stwierdziła złamanie ograniczeń w wychodzeniu z domu - poinformował w sobotę (11 kwietnia) przedstawiciel sztabu operacyjnego ds. walki z koronawirusem Robert Kiss na przeprowadzonej online konferencji prasowej.

Fot. János Korom Dr./Flickr CC BY-SA

Kiss oświadczył, że w prawe 6500 przypadkach policja poprzestała na ostrzeżeniu, ale wymierzono też 2062 grzywny i złożono 2082 zawiadomień o popełnieniu wykroczenia.

Tylko w piątek 941 osób złamało w Budapeszcie obowiązujące przepisy dotyczące wychodzenia na ulicę - powiedział. Powiadomił też, że w piątek 59-letni chory zarażony koronawirusem bez zezwolenia opuścił jeden z budapeszteńskich szpitali, a następnie tam powrócił. Policja XIV dzielnicy wszczęła przeciwko niemu postępowanie karne.

Od 28 marca Węgrom wolno wychodzić z domu tylko dla istotnych powodów, np. w celu udania się do pracy lub zrobienia zakupów. Wśród powodów uzasadniających wyjście jest korzystanie z opieki zdrowotnej, a także uprawianie aktywności fizycznej lub spacer na świeżym powietrzu - pojedynczo lub w towarzystwie osób mieszkających w tym samym mieszkaniu, ale z zachowaniem odległości co najmniej 1,5 metra od innych osób.

Do tej pory stwierdzono na Węgrzech 1310 przypadków zarażenia koronawirusem. 85 osób zmarło. W ciągu ostatniej doby liczba nowo wykrytych zakażeń SARS-CoV-2 wyniosła 120 przypadków, a liczba zgonów wyniosła 8.

Domową kwarantanną objęto na Węgrzech 17 tys. 490 osób. Pobrano prawie 32 tys. próbek do testów. 115 osób, które przeszły Covid-19, uznano dotychczas za wyleczone.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum