Wchodzi nowy, dodatkowy urlop dla każdego. Pracodawca musi go udzielić i zapłacić
26 kwietnia wejdzie w życie nowelizacja kodeksu pracy, a wraz z nią nowy urlop dla pracowników. Chodzi o urlop od siły wyższej, czyli dwa dodatkowe dni wolne albo 16 godzin wolnego płatne 50 proc. Z pakietu będzie można z nich skorzystać w razie choroby lub wypadku w rodzinie.

- W nowelizacji kodeksu pracy ujęto ważną zmianę dla pracowników, czyli możliwość skorzystania z dwóch dni urlopu albo 16 godzin wolnego z powodu tzw. siły wyższej
- Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej dotyczy pilnych spraw rodzinnych, np. spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeśli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika w innym miejscu
- Pracownik otrzyma wówczas 50 proc. wynagrodzenia za okres tego zwolnienia
- Znowelizowane przepisy opublikowano 4 kwietnia w Dzienniku Ustaw. Wejdą w życie po 21 dniach od ogłoszenia, czyli 26 kwietnia
Nowy, dodatkowy urlop został wpisany w nowelizacji kodeksu pracy
Przypomnijmy: nowelizacja kodeksu pracy otrzymała już podpis prezydenta Andrzeja Dudy i 4 kwietnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zmienione przepisy zaczną obowiązywać 21 dni po publikacji w Dzienniku Ustaw, czyli 26 kwietnia. Nowelizacja ta zakłada szereg ważnych zmian, które zostały narzucone m.in. przez przepisy unijne.
Zgodnie z nowymi zapisami w kodeksie pracy – jak wyjaśnia portal Infor.pl – pracownik zatrudniony na umowę o pracę będzie mógł skorzystać z urlopu z powodu siły wyższej w wymiarze 2 dni albo 16 godzin.
To pracownik sam będzie decydować, w jakiej formule chce go wykorzystać (czy w formie całego dnia wolnego czy godzinowo). Z kolei osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze godzin mogą liczyć na urlop proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.
Siłą wyższą są, najkrócej ujmując pilne sprawy rodzinne, jak np. wypadek lub choroba, które wymagają od pracownika obecności w innym miejscu.
Z tego zwolnienia mogą także skorzystać:
- funkcjonariusze Służby więziennej,
- żołnierze zawodowi,
- funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej,
- funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej.
Nowelizacja kodeksu pracy: USTAWA z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw
Urlop z powodu siły wyższej. Czy jest płatny?
Ważną kwestią pozostaje pytanie o to, czy urlop z powodu siły wyższej jest płatny. Owszem jest, ponieważ pracownik zachowuje swoje prawa pracownicze, ale za ten urlop wynagrodzenie wynosi 50 proc.
Co również istotne, pracodawca jest obowiązany do udzielenia tego urlopu na wniosek złożony przez pracownika najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (21)