×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Wchodzi nowe świadczenie. Jedni dostaną 3500, inni 700 zł. Wiadomo, kiedy wypłaty

Autor: JPP • Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej05 lipca 2023 20:44

Jak zapewnia rząd, wypłaty nowego świadczenia wspierającego mają ruszyć od 1 stycznia 2024 roku, a kwota świadczenia będzie powiązana z wysokością renty socjalnej. Na najwyższym poziomie wyniesie nawet 3500 zł.

Wchodzi nowe świadczenie. Jedni dostaną 3500, inni 700 zł. Wiadomo, kiedy wypłaty
Premier Mateusz Morawiecki Wchodzi nowe świadczenie od państwa. Jedni dostaną 3500, inni 700 zł. Wiadomo od kiedy wypłaty Fot. PAP/Paweł Supernak

 

Nowe świadczenie od 2024 roku

26 maja Sejm uchwalił rządową ustawę o świadczeniu wspierającym dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami. Wcześniej, 23 maja w na Komisji Polityki Społecznej i Rodziny przyjęto poprawki, które wprowadziły znaczące zmiany w dokumencie. Następnie dokument trafił do Senatu.

Wiadomo już, że pierwsze wypłaty będą realizowane od 1 stycznia 2024 roku. W informacji KPRM przekazano, że w pierwszym roku, na nowe świadczenie rząd przeznaczy 3,7 mld zł, w kolejnych będzie to ok. 5-6 mld zł.

Co konkretnie zakładają przepisy o nowym świadczeniu?

Świadczenie wspierające niezależnie od innych form wsparcia

 • Świadczenie wspierające będzie kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością
 • Będzie dostępne dla osób powyżej 18. roku życia
 • Świadczenie wspierające będzie przysługiwać niezależnie od innych form wsparcia (osoby, które mają prawo do renty socjalnej, nadal będą ją pobierać)
 • Świadczenie będzie przysługiwać bez względu na osiągany przez osobę z niepełnosprawnościami dochód (brak kryterium dochodowego), będzie wolne od egzekucji.
 • Kwota świadczenia będzie powiązana z wysokością renty socjalnej, która w 2023 r. wynosi 1588,44 zł
 • Świadczenie wspierające będzie wypłacane na sześciu poziomach
 • Świadczenie wspierające będzie przysługiwać miesięcznie w wysokości 220 proc. renty socjalnej, jeżeli potrzebę wsparcia określono na poziomie od 95 do 100 punktów. 180 proc. renty socjalnej określono na poziomie od 90 do 94 punktów, 120 proc. renty socjalnej - na poziomie od 85 do 89 punktów, 80 proc. renty socjalnej - na poziomie od 80 do 84 punktów, 60 proc. renty socjalnej - na poziomie od 75 do 79 punktów, a 40 proc. renty socjalnej - na poziomie od 70 do 74 punktów.

Jak ustalana będzie wysokość świadczenia wspierającego?

 • Przy ustalaniu potrzeby wsparcia w formie punktów pod uwagę będzie brana m.in. zdolność danej osoby do samodzielnego wykonywania określonych czynności lub zadań związanych z codziennym funkcjonowaniem, jej wiek
 • Poziom potrzeby wsparcia ustalany będzie na podstawie obserwacji, wywiadu bezpośredniego oraz oceny funkcjonowania osoby ubiegającej się o to wsparcie
 • Świadczenie wspierające będzie wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych
 • Zgodnie z ustawą wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wspierającego należy złożyć nie wcześniej niż w miesiącu, w którym decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia stała się ostateczna.
 • Wnioski do ZUS składa się wyłącznie w formie elektronicznej.
 • Jeżeli osoba z niepełnosprawnością złoży wniosek w ciągu trzech miesięcy od dnia ukończenia przez nią 18. roku życia, prawo do świadczenia wspierającego zostanie ustalone od miesiąca osiągnięcia pełnoletności.
 • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społeczne określiło harmonogram wprowadzania kolejnych poziomów świadczenia wspierającego. Od 1 stycznia 2024 r. mają ruszyć wypłaty dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższym poziomem potrzeby wsparcia
 • Jeżeli osoba z niepełnosprawnościami nie będzie pobierała własnego świadczenia wspierającego, to jej opiekun otrzymujący dotychczas świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna, będzie mógł je dalej pobierać na dotychczasowych zasadach
 • Dla opiekunów, którzy zaprzestaną sprawowania opieki w związku z wprowadzeniem świadczenia wspierającego dla osób z niepełnosprawnościami, uruchomiony zostanie specjalny program ich aktywizacji z budżetem 100 mln zł rocznie.
 • Jeśli osoba z niepełnosprawnościami nie zdecyduje się na własne świadczenie wspierające, wówczas jej opiekun będzie mógł otrzymywać zmodyfikowane świadczenie pielęgnacyjne w dotychczasowej wysokości z możliwością dorabiania do wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia, czyli do ok. 20 tys. zł rocznie.

Założenia do projektu ustawy o świadczeniu wspierającym: Projekt ustawy wprowadzającej nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych

Oprac. KK Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  Najnowsze