×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Jedni dostaną 3500, inni nawet pięć razy mniej. Wchodzi nowe świadczenie od państwa

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, PAP, MRiPS03 czerwca 2023 06:00Aktualizacja: 29 maja 2023 11:17

Najwyższe wypłacane świadczenie wyniesie 220 proc. renty socjalnej, co obecnie daje około 3500 tys. zł. Natomiast na najniższym poziomie świadczenie wspierające wyniesie około 700 zł. Wypłaty mają ruszyć od 2024 roku.

Jedni dostaną 3500, inni nawet pięć razy mniej. Wchodzi nowe świadczenie od państwa
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg Fot. PAP/Tomasz Golla

 

Nowe świadczenie maksymalnie wyniesie 3500 zł

26 maja Sejm uchwalił rządową ustawę o świadczeniu wspierającym dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami. Wcześniej, 23 maja w na Komisji Polityki Społecznej i Rodziny przyjęto poprawki, które wprowadziły znaczące zmiany w dokumencie.

Zasadniczą jest zwiększenie liczby progów wysokości świadczenia. W pierwotnej wersji zakładano, że będzie w wysokości 50 proc., 100 proc. lub 200 proc. renty socjalnej. W nowej jest sześć progów:

 • 220 proc. renty socjalnej, jeżeli potrzebę wsparcia określono na poziomie od 95 do 100 punktów
 • 180 proc. renty socjalnej określono na poziomie od 90 do 94 punktów,
 • 120 proc. renty socjalnej - na poziomie od 85 do 89 punktów,
 • 80 proc. renty socjalnej - na poziomie od 80 do 84 punktów,
 • 60 proc. renty socjalnej - na poziomie od 75 do 79 punktów,
 • 40 proc. renty socjalnej - na poziomie od 70 do 74 punktów

Nowy podział oznacza, że najniższa wysokość świadczenia wspierającego to około 700 zł miesięcznie, a najwyższa około 3500 zł (podstawą jest renta socjalna, która w 2023 r. wynosi 1588,44 zł).

Kwota świadczenia będzie zależała od poziomu potrzeby wsparcia. Decyzje w tej sprawie będą wydawane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osób niepełnosprawnych, a przy ustalaniu potrzeby wsparcia w formie punktów pod uwagę będzie brana m.in. zdolność danej osoby do samodzielnego wykonywania określonych czynności lub zadań związanych z codziennym funkcjonowaniem, jej wiek.

Świadczenie ma być wypłacane od stycznia 2024 roku.

Świadczenie wspierające tylko dla osób powyżej 18 roku życia

Inną kluczową zmianą przyjętą przez Sejm jest zastrzeżenie, że świadczenie wspierające przysługuje osobie od ukończenia 18 roku życia. W poprzedniej wersji rozwiązanie miało obejmować wszystkich, bez względu na wiek.

- W przypadku osób z niepełnosprawnością do 18 lat proponujemy świadczenie pielęgnacyjne na dotychczasowych zasadach, czyli trzeba mieć orzeczenie o niepełnosprawności ze wskazaniem punktów 7 oraz 8. Przy tym świadczeniu całkowicie znosimy wszelkie ograniczenia związane z podejmowaniem aktywności zawodowej. Oznacza to, że rodzice mogą samodzielnie decydować o stopniu swojego zaangażowania, mogą pracować tyle ile chcą, ile uznają za stosowane. Likwidujemy też wszystkie inne ograniczenia dotyczące kwestii związanych z łączeniem tego świadczenia pielęgnacyjnego z innymi świadczeniami - wyjaśniał 23 maja na komisji wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.

Oznacza to, że świadczenie pielęgnacyjne dostawać będą opiekunowie osób z niepełnosprawnością, które nie ukończyły 18. roku życia. Jednocześnie opiekunowie będą mogli bez ograniczeń podejmować aktywność zawodową. Natomiast gdy osoba z niepełnosprawnością ukończy 18 lat, zmienia się podmiot świadczenia. Świadczenie wspierające przeznaczone będzie dla osób z niepełnosprawnością, po wcześniejszym ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia.

Świadczenie wspierające. Zasady:

 • Świadczenie wspierające będzie kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością
 • Świadczenie wspierające będzie przysługiwać niezależnie od innych form wsparcia (osoby, które mają prawo do renty socjalnej, nadal będą ją pobierać)
 • Świadczenie będzie przysługiwać bez względu na osiągany przez osobę z niepełnosprawnościami dochód (brak kryterium dochodowego), będzie wolne od egzekucji
 • Kwota świadczenia będzie powiązana z wysokością renty socjalnej, która w 2023 r. wynosi 1588,44 zł
 • Świadczenie wspierające będzie przysługiwać miesięcznie w wysokości 220 proc. renty socjalnej, jeżeli potrzebę wsparcia określono na poziomie od 95 do 100 punktów. 180 proc. renty socjalnej określono na poziomie od 90 do 94 punktów, 120 proc. renty socjalnej - na poziomie od 85 do 89 punktów, 80 proc. renty socjalnej - na poziomie od 80 do 84 punktów, 60 proc. renty socjalnej - na poziomie od 75 do 79 punktów, a 40 proc. renty socjalnej - na poziomie od 70 do 74 punktów.
 • Przy ustalaniu potrzeby wsparcia w formie punktów pod uwagę będzie brana m.in. zdolność danej osoby do samodzielnego wykonywania określonych czynności lub zadań związanych z codziennym funkcjonowaniem, jej wiek
 • Poziom potrzeby wsparcia ustalany będzie na podstawie obserwacji, wywiadu bezpośredniego oraz oceny funkcjonowania osoby ubiegającej się o to wsparcie
 • Świadczenie wspierające będzie wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych
 • Zgodnie z ustawą wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wspierającego należy złożyć nie wcześniej niż w miesiącu, w którym decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia stała się ostateczna.
 • Wnioski do ZUS składa się wyłącznie w formie elektronicznej.
 • Jeżeli osoba z niepełnosprawnością złoży wniosek w ciągu trzech miesięcy od dnia ukończenia przez nią 18. roku życia, prawo do świadczenia wspierającego zostanie ustalone od miesiąca osiągnięcia pełnoletności.
 • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społeczne określiło harmonogram wprowadzania kolejnych poziomów świadczenia wspierającego. Od 1 stycznia 2024 r. mają ruszyć wypłaty dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższym poziomem potrzeby wsparcia. Od 1 stycznia 2025 r. – świadczenie będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami ze średnim poziomem potrzeby wsparcia. Natomiast ostatni etap planowany jest od 1 stycznia 2026 r.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum