×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wchodzą w życie przepisy o corocznej informacji rządu nt. sytuacji seniorów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia02 stycznia 2016 14:16

Rada Ministrów co roku, do 31 października, musi przedstawić Sejmowi i Senatowi informację o sytuacji osób starszych w Polsce - zobowiązanie takie zawiera ustawa, która wchodzi w życie 1 stycznia.

Wchodzą w życie przepisy o corocznej informacji rządu nt. sytuacji seniorów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ustawa o osobach starszych - definiowanych jako osoby powyżej 60 roku życia - zakłada, że monitorowanie ich sytuacji obejmować będzie m.in. analizowanie informacji dotyczących demografii, dochodów, warunków mieszkaniowych, aktywności zawodowej, zdrowia, niepełnosprawności, aktywności społecznej i obywatelskiej oraz edukacyjnej, kulturalnej, sportowej, rekreacyjnej, a także dostępności i poziomu usług socjalnych.

W myśl ustawy monitorowanie sytuacji osób starszych ma być prowadzone na zlecenie prezesa Rady Ministrów przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego przy wykorzystaniu m.in. informacji statystycznych, wyników badań naukowych, informacji od innych organów administracji publicznej, państwowych jednostek organizacyjnych oraz innych organizacji zaangażowanych w kształtowanie sytuacji osób starszych w Polsce.

Ustawę uchwalono w poprzedniej kadencji parlamentu. Prace nad regulacją były szybkie - pierwsze czytanie projektu ustawy (opracowanego przez sejmową komisję polityki senioralnej) odbyło się 2 września, a Sejm uchwalił ustawę 11 września.

Podczas prac nad ustawą posłowie wskazywali, że zmieniająca się struktura demograficzna polskiego społeczeństwa stawia przed państwem nowe wyzwania, których celem jest zapewnienie osobom starszym warunków do wydłużenia aktywności zawodowej, społecznej i edukacyjnej oraz samodzielnego, zdrowego i bezpiecznego życia.

Wskazywano, że Polska należy do nielicznych krajów europejskich, w których nie ukształtowano systemu monitorowania sytuacji życiowej populacji osób starszych, uwzględniającego aspekty społeczne, ekonomiczne i zdrowotne. Wchodząca w życie ustawa ma to zmienić.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum