×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Trzeba złożyć ważne dokumenty w ZUS. Termin tylko do maja

Autor: oprac. KK • Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych04 kwietnia 2023 09:10

Ważna informacja z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS): trzeba złożyć obowiązkowe roczne rozliczenie. Obowiązek to nowość, wprowadzono go dopiero w 2023 roku, a dotyczy składki zdrowotnej. Termin na przekazanie dokumentów mija w maju.

Trzeba złożyć ważne dokumenty w ZUS. Termin tylko do maja
Do 22 maja 2023 w ZUS trzeba złożyć nowe obowiązkowe roczne rozliczenie. Dotyczy składki zdrowotnej. Fot. PAP/Marcin Bielecki

 

Należy złożyć ważne dokumenty w ZUS. Termin do 22 maja

Przedsiębiorcy po raz pierwszy muszą obowiązkowo złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Obowiązek wszedł w życie od 2023 roku. Dokumenty trzeba przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie do 22 maja.

- Każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która opłaca składki na własne ubezpieczenia, w 2023 r. po raz pierwszy ma obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Służy ono temu, aby ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne za dany rok na podstawie przychodów/dochodów w nim osiągniętych. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok przedsiębiorcy muszą rozliczyć w 2023 roku. Płatnicy będą składać takie rozliczenie po raz pierwszy - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej dotyczy płatnika składek, jeżeli w 2022 roku stosowana była jedna z poniższych form opodatkowania:

  • zasady ogólne – podatek według skali,
  • zasady ogólne – podatek liniowy,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

ZUS odda pieniądze ze składki zdrowotnej, ale trzeba złożyć wniosek

Ponadto ZUS informuje, że rozliczenie roczne należy przekazać w dokumencie za kwiecień 2023 roku:

  • w ZUS DRA (blok XII), jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą jednoosobowo,
  • w ZUS RCA (blok III.F), jeżeli opłacasz składki za inne osoby (np. pracowników, zleceniobiorców).

Co ważne, dokument z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok należy złożyć do 22 maja 2023 roku.

- Zgodnie z rozporządzeniem nowe wzory dokumentów ZUS DRA i ZUS RCA będą obowiązywały od 1 maja 2023 r., czyli począwszy od dokumentów rozliczeniowych składanych za kwiecień - podkreśla ZUS.

Jeżeli w wyniku rocznego rozliczenia okaże się, że składka na ubezpieczenie zdrowotne została nadpłacona, wówczas ZUS odda należne pieniądze, ale trzeba złożyć wniosek. 

Natomiast, jeśli po stronie płatnika będzie niedopłata, zaległości trzeba będzie opłacić do 22 maja.

Nadpłata i niedopłata składki zdrowotnej. Jeżeli składka została:

  • opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, będzie przysługiwał jej zwrot – na swoim profilu na PUE ZUS znajdziesz gotowy wniosek o zwrot. Będziesz musiał go zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 1 czerwca. Jeżeli nie będziesz mieć innych zobowiązań wobec ZUS, nadpłatę otrzymasz do 1 sierpnia 2023 roku.
  • opłacona w kwocie niższej niż ustalona – musisz ją uregulować wraz ze składką za kwiecień 2023 roku, czyli do 22 maja.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze