×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ważny obowiązek dla diagnostów laboratoryjnych. Termin do 10 czerwca

Autor: oprac. JKB • Źródło: KIDL, Rynek ZdrowiaOpublikowano: 07 czerwca 2023 08:21

Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych przypomina o ważnym obowiązku - ponownego przekazania danych wymaganych do wpisu do rejestru. - Przypominamy, że ustawodawca wymaga, aby dane te zostały przekazane w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 10 czerwca 2023 roku – czytamy.

Ważny obowiązek dla diagnostów laboratoryjnych. Termin do 10 czerwca
KIDL przypomina o ważnym terminie dla diagnostów laboratoryjnych. Fot. Shutterstock
  • Przypomnijmy: 10 grudnia 2022 roku weszła w życie ustawa o medycynie laboratoryjnej
  • Jak wyjaśnia KIDL, dokument nakłada na diagnostów laboratoryjnych już wpisanych na listę obowiązku ponownego przekazania danych wymaganych do wpisu do rejestru diagnostów laboratoryjnych
  • Dane te mają być przekazane w terminie 6 miesięcy od wejścia w życia ustawy, a to oznacza, że termin mija 10 czerwca 2023 roku
  •  - W związku z tym informujemy, że weryfikacja przez Biuro KIDL realizacji przez członków Izby ustawowego obowiązku, w tym weryfikacja kompletności przekazanych danych prowadzona będzie w czerwcu i lipcu 2023 – czytamy

Ważny termin dla diagnostów laboratoryjnych. Termin do 10 czerwca

Komunikat w sprawie wydali sekretarz oraz skarbnik KRDL.

- W związku z nałożeniem przez ustawodawcę na diagnostów laboratoryjnych już wpisanych na listę diagnostów laboratoryjnych obowiązku ponownego przedstawienia danych wymaganych do wpisu do rejestru diagnostów laboratoryjnych – przypominamy, że ustawodawca wymaga, aby dane te zostały przekazane w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 10 czerwca 2023 roku – czytamy w informacji opublikowanej na stronie Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.

Przy okazji autorzy komunikatu wskazali, że stan zaawansowania prac projektowych i odbiorczych nowego systemu informatycznego, który zastali po objęciu swoich funkcji w KIDL nie pozwalał na automatyzację procesu przyjmowania tych danych. Jednakże dzięki znacznemu wysiłkowi po stronie Biura KIDL, jak również wykonawcy systemu, "system jest już obecnie na etapie wdrożenia i podstawowej implementacji w tygodniu 05-09.06.2023 roku, który odbędzie się w nowym narzędziu kontaktu z KIDL tj. Portalu Diagnosty".

Dodali przy tym, że "weryfikacja przez Biuro KIDL realizacji przez członków Izby ustawowego obowiązku, w tym weryfikacja kompletności przekazanych danych prowadzona będzie w czerwcu i lipcu 2023".

Konsekwencje za uchywalnie się od obowiązku

Zapowiedzieli działania polegające na kierowaniu do poszczególnych osób wezwania do uzupełnienia wymaganych danych w nadchodzących tygodniach. Jednocześnie zaś przypomnieli o konsekwencjach, jakie dotkną diagnostów uchylających się od obowiązku.

- Gdyby ktoś jednak temu obowiązkowi uchybił, to Rada realizować będzie swoje zadania w zakresie przewidzianych przepisami prawa konsekwencji niedopełnienia przez diagnostę obowiązku polegających na utracie przez takiego diagnostę prawa wykonywania zawodu dopiero po uzyskaniu wiarygodnych danych na ten temat, co możliwe będzie dopiero po pełnym wdrożeniu systemu informatycznego – podano.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze