Ważne zmiany w projekcie nowelizacji ustawy dotyczącej rent i ubezpieczenia chorobowego

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2021 14:15

Rząd chce zwiększenia zakresu ochrony rentowej osób, które stały się całkowicie niezdolne do pracy w okresie pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, bądź po ustaniu prawa do tych świadczeń. Planowane są też zmiany dotyczące prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.

Ważne zmiany w projekcie nowelizacji ustawy dotyczącej rent i ubezpieczenia chorobowego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu opublikowano założenia projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. 

Jak wyjaśnia w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, w projekcie ma zostać skrócony okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia do 91 dni. Przy czym zmiana ma nie dotyczyć niezdolności do pracy z powodu choroby która: przypada w czasie ciąży, powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów, powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy.

Projekt ma przyznawać też prawo do zasiłku macierzyńskiego osobom, które z przyczyn od siebie niezależnych (śmierć pracodawcy) utraciły prawo do ubezpieczenia chorobowego i urodziły dziecko po ustaniu tego ubezpieczenia.

Zmiany w prawie mają ponadto uregulować korzystniejszy sposób waloryzacji składek oraz kapitału początkowego dla osób, które wystąpią o emeryturę w czerwcu i ujednolicić zasady przeliczania świadczeń w starym i nowym systemie.

Więcej: gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze