Ważne zmiany w projekcie nowelizacji ustawy dotyczącej rent i ubezpieczenia chorobowego
Rząd chce zwiększenia zakresu ochrony rentowej osób, które stały się całkowicie niezdolne do pracy w okresie pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, bądź po ustaniu prawa do tych świadczeń. Planowane są też zmiany dotyczące prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu opublikowano założenia projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.
Jak wyjaśnia w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, w projekcie ma zostać skrócony okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia do 91 dni. Przy czym zmiana ma nie dotyczyć niezdolności do pracy z powodu choroby która: przypada w czasie ciąży, powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów, powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy.
Projekt ma przyznawać też prawo do zasiłku macierzyńskiego osobom, które z przyczyn od siebie niezależnych (śmierć pracodawcy) utraciły prawo do ubezpieczenia chorobowego i urodziły dziecko po ustaniu tego ubezpieczenia.
Zmiany w prawie mają ponadto uregulować korzystniejszy sposób waloryzacji składek oraz kapitału początkowego dla osób, które wystąpią o emeryturę w czerwcu i ujednolicić zasady przeliczania świadczeń w starym i nowym systemie.
Więcej: gazetaprawna.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)