×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ważne zmiany w obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym. NFZ tłumaczy

Autor: oprac. KK • Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia20 marca 2023 20:31

Jak informuje NFZ, od 2023 roku zmieniły się przepisy dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego m.in. dla studentów oraz doktorantów pochodzenia polskiego. Fundusz tłumaczy, co to oznacza.

Ważne zmiany w obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym. NFZ tłumaczy
Ważne zmiany w obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym. NFZ tłumaczy Fot. PAP/Wojtek Jargiło

 

Od 2023 ważne zmiany w obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym. NFZ tłumaczy

Jak poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia w związku z nowelizacją ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw  i wprowadzeniem w art. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zmieniły się zasady dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego. Przepisy weszły w życie w styczniu 2023.

W związku z tym - jak wskazuje NFZ - ubezpieczonymi obowiązkowo przez uczelnie będą:

  • studenci i doktoranci, którzy odbywają kształcenie w Rzeczypospolitej Polskiej,
  • absolwenci, którzy odbywają w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowy staż, oraz odbywający kursy języka polskiego lub kursy przygotowawcze do podjęcia nauki w języku polskim, o których mowa w przepisach odrębnych, nieposiadający obywatelstwa państwa członkowskiego UE lub EFTA i niebędący osobami, o których mowa w ust. 1 pkt 3, jeżeli zostali uznani za osoby pochodzenia polskiego w rozumieniu przepisów o repatriacji lub posiadają ważną Kartę Polaka nieposiadający innego tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

- Osoby wymienione powyżej nie mogą być obejmowane ubezpieczeniem dobrowolnym, a jeżeli były nim objęte wcześniej - powinny zostać wyrejestrowane z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnie  (kod 2410) z dniem 31 grudnia 2022 roku i zostać ponownie zarejestrowane jako osoba ubezpieczona obowiązkowo z kodem 18 11 - student lub uczestnik studiów doktoranckich, a jeżeli uczelnia prowadzi kursy języka polskiego oraz kursy przygotowawcze do podjęcia nauki w języku polskim, o których mowa w przepisach odrębnych, powinna zgłosić osobę, która została uznana za osobę pochodzenia polskiego w rozumieniu przepisów o repatriacji lub posiadającą ważną Kartę Polaka z tytułem 2110 - wyjaśnia NFZ.

Jednocześnie, jak informuje Fundusz, od 1 stycznia 2023 roku za powyższe osoby uczelnie nie będą odprowadzać składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Komunikat NFZ: Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne osób pochodzenia polskiego przez uczelnie

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze