×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nowy kod na recepcie. Wchodzą ważne zmiany. Dziś podpis prezydenta

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia28 sierpnia 2023 19:26Aktualizacja: 29 sierpnia 2023 09:12

Na receptach będzie wpisywany nowy, ważny kod. To skrót "DZ" oznaczający dodatkowe uprawnienia. Zmiany przepisów w tym zakresie zostały niedawno uchwalone przez Sejm. 29 sierpnia ustawę podpisze prezydent Andrzej Duda.

Nowy kod na recepcie. Wchodzą ważne zmiany. Dziś podpis prezydenta
Ważne zmiany na receptach. Wchodzi nowy kod "DZ" Fot. Shutterstock

 

Nowy kod "DZ" na receptach. Ważne zmiany

Lista osób, które będą uprawnione do darmowych leków, zostanie rozszerzona. Zmiany przepisów w tym zakresie wpisano do nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. 

W sierpniu nowe przepisy zostały przyjęte przez Sejm, a 29 sierpnia ustawę podpisze prezydent Andrzej Duda.

- Projekt ma na celu rozszerzenie kręgu osób, którym przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne. Obecnie przysługują bezpłatnie świadczeniobiorcom po ukończeniu 75. roku życia - wskazano w uzasadnieniu.

Po zmianie przepisów prawo do darmowych leków zyskają osoby:

  • do ukończenia 18. roku życia
  • po ukończeniu 65. roku życia

- Przywołane grupy osób są jednymi z tych, w których zapotrzebowanie na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne jest największe, więc urealnianie dostępu ww. osób do tych leków, środków i wyrobów w możliwie najszerszym zakresie i na korzystnych ekonomicznie zasadach, powinno mieć priorytetowy charakter - argumentował resort zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia wyliczało, że zmiana obejmie ponad 4 mln seniorów oraz ponad 7 mln dzieci, a liczba preparatów na liście refundowanej ma sięgać pona 4 tys. pozycji.

Nowelizacja przepisów zakłada również wprowadzenie nowego kodu na receptach - "DZ". To kod oznaczający uprawnienie do bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży. Natomiast bez zmian pozostaje kod uprawniający do darmowych leków dla seniorów - to "S". Oznaczenie umieszcza na recepcie medyk.

Nowe przepisy mają wejść od września 2023. 

 Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum