Ważne. Tylko do 31 marca czas na złożenie dokumentów do ZUS

Autor: oprac. SzB • Źródło: Zakład Ubezpieczeń Spolecznych13 marca 2022 21:04

Tylko do 31 marca 2022 roku jest czas na złożenie dokumentów ZSWA do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to zgłoszenie lub korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za 2021 rok.

Ważne. Tylko do 31 marca czas na złożenie dokumentów do ZUS
ZUS Do 31 marca przedsiębiorcy muszą złożyć ZUS ZSWA. Fot. PAP/Leszek Szymański
  • Tylko do 31 marca jest czas na złożenie dokumentu ZUS ZSWA do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To bardzo ważne
  • Jest to zgłoszenie lub korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za ubiegły rok
  • Muszą go złożyć płatnicy, którzy mają obowiązek opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników wykonujących taką pracę

Do 31 marca 2022 czas na złożenie dokumentów do ZUS

Przedsiębiorcy powinni pamiętać o złożeniu ZUS ZSWA do końca marca - przypominają przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

To dokument, który jest zgłoszeniem lub korektą danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za ubiegły rok. Muszą go złożyć ci płatnicy, którzy mają obowiązek opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników wykonujących taką pracę.

- Co do zasady zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze płatnik składek przekazuje do ZUS do 31 marca danego roku kalendarzowego za poprzedni rok kalendarzowy - przypomina ZUS.

Termin na złożenie ZSWA za 2021 r. upływa 31 marca 2022 r.

- Wyjątkiem jest sytuacja, w której pracownik, za którego była opłacana składka na FEP złoży wniosek o emeryturę pomostową. Wówczas zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze powinno zostać złożone w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku - tłumaczy Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka dodaje, że w przypadku upadłości bądź likwidacji płatnika taki dokument należy przekazać najpóźniej w dniu złożenia formularza ZUS ZWPA, czyli w momencie zgłoszenia wyrejestrowania płatnika składek.

Formularz ZUS ZSWA. Co to jest?

Formularz ZUS ZSWA - jak wskazują przedstawiciele ZUS - jest składany w celu zgłoszenia okresów pracy, w których ubezpieczony wykonywał prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Taki dokument muszą przekazać ci płatnicy, którzy mają obowiązek prowadzenia ewidencji takich pracowników i opłacają za nich składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.

W zgłoszeniu należy podać dane identyfikacyjne płatnika składek osób wykonujących prace w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze, a także kod tej pracy i okresy, w których była wykonywana.

Należy również wskazać kod tytułu ubezpieczenia, z którym ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczeń i wymiar czasy pracy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum