Ważna zmiana w EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego będzie ważna dłużej

Autor: oprac. JKB • Źródło: NFZ, Rynek Zdrowia21 grudnia 2021 11:40

Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ, wydłużono termin ważności EKUZ dla konkretnej grupy pracowników. Do tej pory Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego była ważna dwa miesiące, a będzie przez pół roku, ale nie dla wszystkich.

Ważna zmiana w EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego będzie ważna dłużej
Nastąpiła ważna zmiana w karcie EKUZ. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
  • Prezes NFZ przedłużył z 2 do 6 miesięcy ważność karty EKUZ dla grupy pracowników przebywających w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
  • Wydłużenie ważności EKUZ dotyczy osób wykonujących pracę nakładczą oraz pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenie bądź innej umowy o świadczenie usług
  • Ponadto w nowelizacji zrezygnowano z możliwości składania wniosków o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego za pośrednictwem e-mail

Czytaj: Nowa szczepionka Novavax działa na warianty Alpha i Beta. Co z Omikronem?

Od 22 grudnia do krajowego rejestru będą wpisane szczepienia poza granicą

Zaostrzenie obostrzeń możliwe. Kraska: być może będzie trzeba podejmować decyzje

Zmiany w ważności karty EKUZ

Prezes NFZ wprowadził zmiany w zarządzeniu dotyczącym okresu ważności oraz trybu wydawania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawanej w związku z pobytem czasowym w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim UE/EFTA.

Zmiana dotyczy przede wszystkim Wielkiej Brytanii, bowiem wystąpiła ona ze struktur Unii Europejskiej. Jednakże, co podkreślono w uzasadnieniu, wnioskodawcy wciąż mają prawo otrzymywać EKUZ w związku z wyjazdem do tego państwa.

Wprowadzono następujące zmiany w sprawie okresu ważności oraz trybu wydawania EKUZ ze względu na pobyt m.in. w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej:

  • 6 miesięcy – dla osób wykonujących pracę nakładczą i pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego;
  • 2 miesiące – dla osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna;
  • 2 miesiące – dla innych osób nie wymienionych powyżej.

Sprawdź: Dokąd zmierza lecznictwo reumatologiczne w Polsce? Programy lekowe na światowym poziomie, ale szpitale u kresu możliwości

Ekspert Rady Medycznej: służba zdrowia ledwie zipie. "Szczepienie na COVID-19 co sezon"

Ważne uzasadnienie podjętej decyzji

Jak czytamy w uzasadnieniu do zarządzenia zmiana na celu "poprawę satysfakcji odbiorców, jak również zwiększenie efektywności pracy w oddziałach wojewódzkich NFZ".

Ponadto w nowelizacji zrezygnowano z możliwości składania wniosków o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego za pośrednictwem e-mail, na rzecz Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lub ePUAP jako alternatywnych i bezpiecznych kanałów składania wniosków.

Przeczytaj: EKUZ. Co to jest i jak działa? Od 1 października NFZ wprowadza ważne zmiany

NFZ: od 1 października ważne zmiany w EKUZ

Co to jest EKUZ?

Karta EKUZ przyda się osobom uczącym i pracującym sza granicą, ale również turystom.  Co jednak istotne nie zastępuje ubezpieczenia zdrowotnego, więc nie pozwala na korzystanie z planowych zabiegów, będzie natomiast pomocna w sytuacjach nagłych.  

Posiadając EKUZ można korzystać z leczenia:

  1. niezbędnego i nieplanowanego;
  2. w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa;
  3. na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju (jeżeli w danym państwie jest obowiązek płacenia części kosztów za wizytę, to osoba z EKUZ również pokryje koszty).

Zobacz też: IKP ma już 10 mln Polaków. Można tu pobrać paszport covidowy, zamówić EKUZ, albo zmienić lekarza

ZUS. Złe informacje dla próbujących udać się na lewe "L4". Coraz więcej cofniętych zasiłków

Komisja Ekonomiczna przeciwna finansowaniu lumazyranu w chorobie rzadkiej

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum