Ważna zmiana przepisów dla sanatoriów i uzdrowisk. Wchodzi w życie jeszcze w listopadzie

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia09 listopada 2022 06:30

Ministerstwo Zdrowia wprowadza ważną zmianę w przepisach dla sanatoriów i uzdrowisk. O rok zostaje wydłużony czas, jaki mają na spełnienie stawianych im wymagań.

Ważna zmiana przepisów dla sanatoriów i uzdrowisk. Wchodzi w życie jeszcze w listopadzie
Ważna zmiana przepisów dla sanatoriów i uzdrowisk. Zmiana wchodzi w życie w listopadzie Fot. AdobeStock

 

Ważna zmiana przepisów dla sanatoriów i uzdrowisk

8 listopada projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie określenia wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego trafił do komisji prawniczej. Do projektu nie wpłynęły uwagi w trakcie  konsultacji publicznych.

Nowelizacja zakłada wprowadzenie jednej ważnej zmiany: wydłużenia terminu na spełnienie określonych wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego. Termin ten zostanie wydłużony o rok z 31 grudnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku.
 

- Przyjęcie zaproponowanego rozwiązania wynika z przeprowadzonej analizy danych przekazanych na przełomie maja i czerwca 2022 r. do Ministerstwa Zdrowia przez Naczelnych Lekarzy Uzdrowisk (NLU), jak również z uwagi na planowane prace nad kompleksową nowelizacją ww. rozporządzenia, co stanowi wyjście naprzeciw oczekiwaniom środowiska branży uzdrowiskowej i jednocześnie pozwoli na wdrożenie rozwiązań wypracowanych podczas prac Parlamentarnego Zespołu ds. Lecznictwa Uzdrowiskowego – argumentuje resort zdrowia.

Dane przekazane przez Naczelnych Lekarzy Uzdrowisk dotyczyły stanu lub etapu zaawansowania dostosowania zakładów i urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego do wymagań ww. rozporządzenia w poszczególnych uzdrowiskach.

- Analiza danych wykazała, że na 29 uzdrowisk (z 46 uzdrowisk
działających w Polsce), które zostały wskazane w ankiecie, szacunkowo ok. 15 proc. nie spełni wymagań do dnia 31 grudnia 2022 r. Ponadto z analizy przekazanych danych wywnioskowano, że określenie terminu na dzień 31 grudnia 2023 r. będzie najbardziej optymalnym do umożliwienia podmiotom kontynuację działań podjętych w zakresie dostosowania zakładów i urządzeń do wymogów rozporządzenia – czytamy w uzasadnieniu.

Projekt rozporządzenia wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Od 2023 duże zmiany w uzdrowiskach na NFZ

Dodajmy, że Ministerstwo Zdrowia wespół z Narodowym Funduszem Zdrowia planuje zmiany w systemie dopłat do sanatorium w ramach NFZ.

W planach jest m.in. uruchomienie elektronicznych skierowań na leczenie uzdrowiskowe od 1 stycznia 2023 roku, a w dalszej perspektywie zmienić miałyby się również zasady kwalifikacji pacjentów czy rozliczania świadczeń. Rewolucyjną zmianą będzie umożliwienie kuracjuszom wyboru uzdrowiska - spośród tych ośrodków, które zajmują się konkretną jednostką chorobową - do którego swyjadą na turnus.

Kolejną nowością ma być zmodyfikowany system dopłat za pobyt i wyżywienie w sanatorium. Obecnie stawki, ustalane w drodze rozporządzenia ministra zdrowia, są sztywno określone. Ostatni raz były podwyższane wiosną 2022 roku. W tym modelu wysokość dopłaty zależna jest wyłącznie od rodzaju zakwaterowania oraz sezonu i jest stała dla wszystkich.

W nowym systemie minister zdrowia określałby stawki maksymalnych dopłat pacjentów, natomiast dyrektorzy sanatoriów mogliby tę cenę obniżyć. Rozwiązanie ma sprzyjać mniej znanym uzdrowiskom.

Projekty rozporządzeń, dotyczących wprowadzenia e-skierowań na leczenie uzdrowiskowe oraz wymogów stawianych uzdrowiskom mają zostać ogłoszone na przełomie października i listopada, a jako nowe przepisy wejdą w życie w styczniu 2023 roku.

Z kolei projekt nowelizacji ustawy, który m.in. decyzję o wyborze uzdrowiska sceduje na kuracjuszy, musi przejść uzgodnienia międzyresortowe. Ta zmiana ma zacząć obowiązywać od stycznia 2024 roku.  

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum