Watykan: papież przestrzega przed korupcją w służbie zdrowia

Autor: Sylwia Wysocka (PAP)/Rynek Zdrowia • • 15 grudnia 2016 14:13

Papież Franciszek przestrzegał w czwartek (15 grudnia) podczas spotkania z personelem i pacjentami watykańskiego szpitala pediatrycznego przed korupcją w służbie zdrowia i nazwał ją „rakiem”. Mówił, że na świecie istnieje „przemysł chorób”, który oszukuje wielu ludzi.

Watykan: papież przestrzega przed korupcją w służbie zdrowia
Papież przestrzega przed korupcją w służbie zdrowia. Fot. Archiwum

- Robi się wielkie interesy na zdrowiu - dodał papież w czasie audiencji w Watykanie dla delegacji pracowników i podopiecznych szpitala Bambino Gesu (Dzieciątka Jezus).

W improwizowanym przemówieniu Franciszek przyznał, że także ta placówka ma za sobą "nie zawsze dobrą" przeszłość. Wspomniał o "pokusie przekształcenia szpitala dziecięcego w miejsce robienia interesów, gdzie lekarze i pielęgniarze stają się aferzystami".

Apelował do personelu medycznego, by "bał się korupcji".

- Popatrzcie na dzieci. Niech każdy pomyśli: czy mogę robić brudne interesy przy tych dzieciach? - mówił Franciszek, obok którego siedzieli mali pacjenci.

- Po całym dniu można być spoconym, brudnym, zmęczonym, mieć ochotę powiedzieć coś złego i posłać kogoś do diabła. Można? Tak, ale bez korupcji - oświadczył papież.

- Najgorszym rakiem takiego szpitala, jak ten jest korupcja, a ona nie pojawia się z dnia na dzień. Wślizguje się powoli; dzisiaj łapówka, jutro rekomendacja i tak powoli nie zdając sobie z tego sprawy popada się w korupcję - podkreślił.

Franciszek wyznał, że nie potrafi odpowiedzieć na zadane mu pytanie, dlaczego dzieci cierpią. - To pytanie pozostaje otwarte - dodał. Wskazał następnie: - A kiedy się cierpi, nie mówi się; płacze się i modli, w ciszy.

Papież zwrócił uwagę na bardzo ważną rolę personelu pielęgniarskiego w szpitalu i opowiedział, że sam został uratowany przez pielęgniarkę.

Wspominał, że gdy miał 21 lat, zachorował na ciężkie zapalenie płuc. Trafił do szpitala, gdzie lekarz zalecił dawkę penicyliny i innego lekarstwa. - Zakonnica, która była tam pielęgniarką, powiedziała do innej pielęgniarki, by podać dwa razy większą dawkę, bo wyczuła sytuację - wspominał Franciszek.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum