Warszawa: zakup fałszywej książeczki sanepidu, to nie problem

Autor: Życie Warszawy/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2009 17:08

Na czarnym rynku sfałszowaną tzw. książeczkę sanepidu można łatwo kupić, kosztuje 80 zł. Chętnych, szczególnie latem, jest wielu, ponieważ bez ważnych badań nie można pracować w barach, restauracjach czy sklepach.

Ogłoszenia o sprzedaży podrobionych książeczek bez problemu znajdziemy w Internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „sprzedam książeczkę sanepidu“, by przebierać w ofertach. Potem wystarczy się skontaktować ze sprzedawcą za pomocą e-maila lub telefonicznie - pisze Życie Warszawy.

Dziennikarze Życia Warszawy bez problemu zaopatrzyli się w sfałszowaną książeczkę, która potwierdzała, że rzekomo są zdrowi. Specjaliści przestrzegają, że kontakt z chorym kucharzem czy sprzedawcą może mieć fatalne skutki.

Może skończyć się to np. - zakażeniem np. czerwonką czy salmonellą. A wtedy już po kilku godzinach będziemy mieć objawy ostrego zatrucia pokarmowego - mówi Jarosław Rosłon, dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie. - Biegunka czasem przechodzi dopiero pod dwóch, trzech dniach, i to po podaniu leków dożylnie.

Za prawdziwe badania trzeba zapłacić 111 zł. Procedura trwa najdłużej tydzień. W tym czasie trzeba trzykrotnie oddać próbkę kału, który jest sprawdzany pod kątem występowania w przewodzie pokarmowym groźnych bakterii. Z wynikami trzeba udać się do lekarza medycyny pracy.

- Wiemy, że ludzie kupują sfałszowane książeczki i nasi inspektorzy z łatwością takie dokumenty rozpoznają - mówi Dariusz Rudaś, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. - W tym roku siedem takich przypadków zgłosiliśmy policji.

Jednak jak przyznaje Rudaś, to tylko wierzchołek góry lodowej.

- Będziemy powoli takie osoby wyłapywać, choć to trochę potrwa. W Warszawie mamy do sprawdzenia 11 tys. punktów gastronomicznych.

Ryzyko w stosunku do oszczędności jest wysokie. Za sfałszowanie książeczki lub posługiwanie się podrobionym dokumentem grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum