Warszawa: wszczęto śledztwo dotyczące aborcji w Szpitalu im. Św. Rodziny

Autor: warszawa.wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2016 13:08

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nielegalnej aborcji w Szpitalu im. Św. Rodziny w Warszawie.

Zabieg aborcji wykonany został w szpitalu przy ul. Madalińskiegio w nocy z 6 na 7 marca. Do placówki zgłosiła się pacjentka z Podlasia w 24. tygodniu ciąży. Wskazaniem do usunięcia ciąży było ciężkie uszkodzenie płodu, m.in. zespół Downa. 5-osobowe konsylium lekarskie uznało, że zabieg można przeprowadzić - informuje Gazeta Wyborcza.

Zabieg miał polegać na wywołaniu przedwczesnego porodu poprzez podanie leku. Jednak dziecko urodziło się z oznakami życia.

Dwa dni po zabiegu ks. Ryszard Halwa z Fundacji S.O.S. Obrony Poczętego Życia złożył w tej sprawie doniesienie do prokuratury. Podobne wysłał poseł Piotr Liroy-Marzec z klubu Kukiz'15.

Po analizie dokumentów prokuratura zdecydowała o przeniesieniu sprawy z prokuratury rejonowej do okręgowej i wszczęła śledztwo. Dotyczy ono ewentualnego zaniechania udzielenia pomocy nowonarodzonemu dziecku i sprawdzenia, czy aborcja była legalna.

Podstawą wszczęcia jest bowiem art. 152 par. 3 kodeksu karnego, który mówi o przeprowadzeniu zabiegu w sytuacji, gdy "dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej".

Więcej: www.warszawa.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum