Warszawa: wnioski z kontroli w szpitalu Św. Rodziny w przyszłym tygodniu

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2014 11:27

Kontrola w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny SP ZOZ, związana z dyrektorem, prof. Bogdanem Chazanem, który odmówił aborcji kobiecie mającej do niej prawo, miała zakończyć się w piątek, 13 czerwca, ale jeszcze trwa. W przyszłym tygodniu ratusz ma poznać wnioski.

Placówkę sprawdzają też eksperci z NFZ, Ministerstwa Zdrowia oraz Rzecznika Praw Pacjenta. W czwartek, 12 czerwca prezydent Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że wstrzymuje się ze wszystkimi decyzjami, póki nie otrzyma wyników kontroli w placówce. Przyznała, że nie bada poglądów prof. Chazana, ale czy zostały dopełnione procedury dotyczące prawa do informacji pacjenta i świadczenia usług.

Kontrola rozpoczęła sie we wtorek, 10 czerwca. Kontrolerzy sprawdzają wszystkie dokumenty I prowadzą stosowne rozmowy.Poza ratuszem, placówkę prześwietlają na zlecenie Ministerstwa Zdrowia rzecznik odpowiedzialności zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej oraz konsultant krajowy.

Mazowiecki OW NFZ poinformował, że kontrolerzy dopiero w piątek zajmą się zbieraniem materiałów.Tymczasem pierwsze wnioski ze swojej kontroli ma już rzecznik praw pacjenta. Jak powiedział Rafał Błoszczyński z biura, z analizy dokumentacji medycznej wynika, że "jest duże uprawdopodobnienie naruszenia praw pacjenta".

Wniosek o odwołanie profesora ze stanowiska dyrektora złożył już 30 maja szef stołecznego SLD Sebastian Wierzbicki. Sojusz zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez dyrektora.

Prof. Chazan, powołując się na konflikt sumienia, odmówił wykonania aborcji w 25. tygodniu ciąży. Dziecko - wg. diagnozy - z powodu licznych wad umrze zaraz po narodzeniu. Dyrektor nie wskazał też kobiecie innego szpitala, w którym mogłaby wykonać zabieg, ale zaoferował opiekę podczas ciąży, porodu i po porodzie.

Więcej:tvnwarszawa.tvn24.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum