Warszawa: w środę ratusz poda wyniki kontroli w szpitalu im. Św. Rodziny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 lipca 2014 13:22

Stołeczny ratusz zaprezentuje w środę (9 lipca) projekt wystąpienia pokontrolnego dotyczącego odmowy przeprowadzenia zabiegu aborcji w szpitalu im. Świętej Rodziny. W poniedziałek (7 lipca) urząd miasta otrzymał ostatnią opinię medyczną w tej sprawie.

Jak powiedział dyrektor stołecznego Centrum Komunikacji Społecznej Jarosław Jóźwiak, wczoraj po południu do urzędu miasta wpłynęła opinia perinatologa w tej sprawie. To ostatnia opinia medyczna, na którą czekał ratusz. Obecnie przygotowywany jest projekt wystąpienia pokontrolnego.

Ratusz poinformował, że prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz jutro o godz. 10.30 zaprezentuje wyniki kontroli przeprowadzonej w podległym miastu szpitalu. Jóźwiak wyjaśnił, że ratusz badał, czy w szpitalu postępowano zgodnie z obowiązującym prawem i sztuką medyczną. Nie powiedział, czy opinie, które otrzymał urząd miasta, wskazały na jakiekolwiek naruszenia.

Rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk powiedział z kolei, że teraz projekt wystąpienia pokontrolnego trafi do dyrektora szpitala prof. Bogdana Chazana. Zgodnie z prawem powinien on ustosunkować się do tego projektu w ciągu siedmiu dni.

Śledztwo ws. "narażenia pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez lekarza szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie w związku z odmową przeprowadzenia zabiegu usunięcia ciąży" prowadzi stołeczna prokuratura. Jak dotąd nie dostała ona raportu NFZ w tej sprawie.

- Mamy zaplanowane przesłuchanie matki dziecka. Ma to nastąpić w najbliższym czasie, prawdopodobnie w lipcu - powiedziała prokurator Katarzyna Calów-Jaszewska, zastępująca rzecznika warszawskiej prokuratury okręgowej. Dodała, że Chazan będzie przesłuchany na końcu. - Musimy zacząć od pokrzywdzonej, w zależności do tego co ona powie, będziemy wykonywać dalsze czynności - powiedziała.

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poinformował, że NFZ nałożył na szpital im. Świętej Rodziny karę w wysokości ok. 70 tys. zł. Oprócz NFZ, kontrole w placówce przeprowadziły: konsultant krajowy ds. ginekologii oraz Rzecznik Praw Pacjenta. Wnioski z kontroli przekazano m.in. prokuraturze i warszawskiemu ratuszowi, który jest właścicielem szpitala.

Kontrole przeprowadzono po tym, jak Chazan - powołując się na klauzulę sumienia - odmówił wykonania aborcji, mimo że były do tego wskazania medyczne. Dyrektor nie wskazał też pacjentce - do czego zobowiązują go przepisy - innego lekarza lub placówki, gdzie można by wykonać zabieg.

Arłukowicz poinformował, że konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa prof. Stanisław Radowicki uznał, iż w szpitalu doszło do naruszenia prawa. Minister podkreślał, że każdy szpital ma swego zarządzającego i ten zarządzający musi podejmować decyzje zgodne z prawem i zgodne z umową, którą zawiera z NFZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum