Warszawa: udaremniono przemyt sterydów z Chin

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 marca 2019 10:08

Funkcjonariusze służby celno-skarbowej z Mazowsza przejęli 5 kilogramów sterydów z Chin, ukrytych w pudełkach na proszek do pieczenia ciast. Miały one trafić do odbiorców z powiatu wołomińskiego - poinformowała w środę Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

Warszawa: udaremniono przemyt sterydów z Chin
Przemyt udareminili funkcjonariusze służby celno-skarbowej z Mazowsza Fot. bbn.gov.pl

Rzeczniczka IAS, Anna Szczepańska wyjaśniła, że sterydy przesłano z Hong-Kongu w czterech paczkach. Przesyłki miały - zgodnie z dokumentami przewozowymi - zawierać plastikowe pojemniki. Po ich prześwietleniu okazało się, że pudełka są pełne.

- Funkcjonariusze z działu granicznego realizacji otworzyli przesyłki. W pojemnikach znajdował się biały proszek oraz żółta oleista substancja. Opisy na etykietach wskazywały, że w pudełkach jest specyfik do wyrobu lodów oraz pieczenia ciastek. Dla uśpienia czujności kontrolujących nadawca umieścił w przesyłkach również suszone owoce - wskazała Szczepańska.

Celnicy poddali towar badaniu spektrometrem i - jak podała rzeczniczka IAS - wyniki testu jednoznacznie wskazały na substancje zaliczane do sterydów anabolicznych. Przejęty towar o wadze około 5 kg został zabezpieczony i przekazany policji. Jego wartość oceniania jest na około 27 tys. zł.

Rzeczniczka IAS przypominała, że zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne zarówno przechowywanie jak i wprowadzanie do obrotu leków bez wymaganego zezwolenia zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności.

Hanna Złotorowicz - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum