Warszawa: sprawę kontraktu Sensor Cliniq badają stołeczne prokuratury rejonowe

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2014 19:00

Jak poinformowała warszawska prokuratura, sprawy związane z kontraktem dla Sensor Cliniq od kilku miesięcy badają stołeczne prokuratury rejonowe. W prokuraturze dla Warszawy-Woli od października trwa też śledztwo z zawiadomienia NFZ wobec Sensor Cliniq.

Chodzi o wypowiedzenie przez NFZ kontraktu klinice okulistycznej Sensor Cliniq z Warszawy, po tym jak kontrola Funduszu wykazała, że pacjenci dopłacali do leczenia refundowanego przez NFZ. Ostatecznie Fundusz aneksował umowę do końca 2014 r.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Przemysław Nowak powiedział PAP, że "łącznie w związku z tą sprawą trwają trzy postępowania w prokuraturach rejonowych", prokuratura podjęła też jedną decyzje o odmowie śledztwa.

- W Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Wola od października toczy się sprawa z zawiadomienia NFZ na Sensor Cliniq w sprawie podejrzenia wyłudzenia pieniędzy z Funduszu, w ten sposób, że mimo kontraktu miano pobierać opłaty od pacjentów. Śledztwo toczy się w kierunku oszustwa - powiedział prokurator.

Dodał, że odmową wszczęcia śledztwa zakończyła się już sprawa zawiadomienia złożonego przez Sensor Cliniq na NFZ "o przekroczenie uprawnień w związku z wypowiedzeniem im umowy".

- Następnie mamy zawiadomienie osoby fizycznej o podejrzeniu wzięcia łapówki przez wiceministra Neumanna w związku z próbą odstąpienia od kontroli kliniki. Tutaj nie ma obecnie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa, trwa postępowanie sprawdzające w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Śródmieście Północ - zaznaczył prok. Nowak.

P.o. prezesa NFZ Marcin Pakulski poinformował z kolei, że 2 stycznia zwrócił się do ówczesnego dyrektora mazowieckiego NFZ Adama Twarowskiego o wyjaśnienia ws. trybu i przebiegu rozmów związanych z przedłużeniem kontraktu z Sensor Cliniq, a 22 stycznia do prokuratury okręgowej złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez Twarowskiego przestępstwa w związku z podpisaniem 31 grudnia 2013 r. aneksu z Sensnor Cliniq. W połowie stycznia Pakulski odwołał Twarowskiego ze stanowiska. 

Prok. Nowak potwierdził, że zawiadomienie złożone w drugiej połowie stycznia przez Pakulskiego i dotyczące podejrzenia przekroczenia uprawnień przez ówczesnego dyrektora mazowieckiego NFZ Adama Twarowskiego trafiło kilka dni temu do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście, która je zbada. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum