Warszawa: śledztwo w sprawie nieprawidłowości w CZD

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 14 października 2013 14:20

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga prowadzi trzy śledztwa w sprawie nieprawidłowości w Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie.

Warszawa: śledztwo w sprawie nieprawidłowości w CZD
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak informuje portal rynekzdrowia.pl prok. Renata Mazur, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga rozpoczęte postępowania dotyczą m.in działania na szkodę Instytutu, niedopełnienia obowiązków, poświadczenia nieprawdy oraz fałszowania dokumentów, które to mogły wpłynąć na sytuację finansową placówki.

Rzecznik podkreśla, że na obecnym etapie nie można jeszcze mówić o stawianiu zarzutów.  

Rozpoczęte śledztwa są wynikiem kontroli jaką przeprowadzono w IPCZD pod koniec 2012. r., po tym jak  placówka de facto utraciła płynność finansową i możliwość samodzielnej obsługi długu (ocenianego na ok. 240 mln zł).

Poza kontrolą zleconą przez resort zdrowia zarządzaniu instytutem przyglądał się także zespół menedżerów i ekspertów z całej Polski. Badano   funkcjonowanie Instytutu w kilku obszarach: prawnym, finansowym, działalności leczniczej, gospodarczej, infrastruktury, budżetowania i controlingu oraz kadrowym, odkrywając wiele przykładów złego zarządzania i gospodarowania finansami oraz mieniem szpitala.

Jak już pisaliśmy wcześniej w obu przypadkach ustalono, że obszary nieprawidłowości dotyczą niemal wszystkich dziedzin.

Wykazano m.in , że w Instytucie nie było zarządzania długiem. Żaden ze 137 nakazów zapłaty nie został zaskarżony przez IPCZD. Szpital nie korzystał też z trybu skarg na czynności komornika. Aktywność kierownictwa IPCZD ograniczała się do odsyłania wierzycieli pierwotnych do swojego partnera, firmy finansowej, celem zbycia wierzytelności.

Koszty działalności podstawowej IPCZD z roku na rok zwiększały się o kilka milionów złotych, podczas gdy w tym samym czasie przychody malały w skali kilkunastu milionów. W CZD jedynie 5 z 27 oddziałów oraz 7 z 33 poradni nie przynosiło strat.  Za to wartość wynagrodzeń bywała wyższa od wartości kontraktu z NFZ.

Wskazano też na przerosty kadrowe w każdej grupie zawodowej. Najbardziej widoczny jest przerost etatów, jeśli chodzi o sekretarki, ogrodników, rozbudowany zespół ds. komunikacji społecznej i obsługi pacjentów, itd.

Kontrola resortowa wykryła, że osoby zarządzające firmami od wierzytelności wtórnych pełniły jednocześnie istotne funkcje w Instytucie, nieprawidłowości były też w zarządzaniu nieruchomościami należącymi do szpitala przez spółkę zależną IPCZD.


 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum