Warszawa: skoro wygrała konkurs, to ma prawo do podwyżki uposażenia

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 16 czerwca 2009 11:20

Pracownica, która wygrała konkurs na stanowisko przełożonej pielęgniarek, ma prawo domagać się utraconych zarobków

Renata J. przystąpiła do konkursu na stanowisko głównej pielęgniarki. Dwukrotnie, pomimo legitymowania się wymaganym wykształceniem i doświadczeniem zawodowym, jej kandydaturę z nieznanych przyczyn władze szpitala odrzucały, choć komisja wskazywała na nią jako osobę właściwą do objęcia stanowiska – opisuje "Rzeczpospolita".

Gdy trzeci konkurs został rozstrzygnięty na jej korzyść, złożyła pozew do sądu z żądaniem wypłaty wyrównania wynagrodzenia do tego, jakie otrzymywałaby na stanowisku przełożonej pielęgniarek. Utracone korzyści wyceniła na ponad 170 tys. złotych. Sąd okręgowy, do którego trafiła ta sprawa, przyznał jej kwotę 115 tys. złotych.

Sąd stwierdził, że zgodnie z art. 44a ust. 5 ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej, w publicznych szpitalach kandydat na stanowisko naczelnej pielęgniarki, podobnie zresztą jak np. kierownik niesamodzielnego ZOZ (lub ordynator) jest wyłaniany w konkursie. Gdy wygra konkurs, przysługuje mu roszczenie o nawiązanie stosunku pracy. Szpital, który nie wywiązał się z tego zobowiązania, odpowiada więc za wszystkie szkody i utracone korzyści, jakie powstały w wyniku jego decyzji.

Po oddaleniu przez sąd apelacyjny odwołania od wyroku, szpital złożył skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. SN jej nie uwzględnił, uznając, że w takiej sytuacji szpital miał ustawowy obowiązek podpisania z pracownicą kontraktu, a niedopełnienie tego obowiązku daje jej prawo do wystąpienia na drogę sądową.

W przypadku osoby, która wygrała konkurs na stanowisko głównej pielęgniarki, źródłem zobowiązania do zawarcia umowy o pracę lub żądania odszkodowania, gdy nie jest to już możliwe, jest art. 44a ust. 5 ustawy o ZOZ.

Jedyne wątpliwości Sądu Najwyższego, które nie miały jednak wpływu na to rozstrzygnięcie, dotyczyły sposobu obliczenia wysokości odszkodowania, jakie zostało przyznane tej pracownicy. Taki zarzut nie znalazł się jednak w skardze kasacyjnej szpitala, więc kwota przyznanego pielęgniarce odszkodowania pozostała bez zmian.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum