Warszawa: samorząd lekarski o walce z mobbingiem w środowisku medycznym

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 13 sierpnia 2019 07:58

2 sierpnia br. w artykule "Młodzi, gniewni, nietuzinkowi - ci lekarze swoją misję rozumieją szerzej" opublikowaliśmy m.in. wypowiedź Bartosza Fiałka, szefa kujawsko-pomorskiego OZZL, dotyczącą walki z mobbingiem dotykającym lekarzy. Otrzymaliśmy w tej sprawie komentarz Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie.

Warszawa: samorząd lekarski o walce z mobbingiem w środowisku medycznym
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Samorząd lekarski w stolicy odniósł się do wypowiedzi Bartosza Fiałka, w której wskazuje, że "mobbingiem czy innymi sprawami ważnymi dla lekarzy/systemu mogą zajmować się izby lekarskie, ale - jak mówi - słabym punktem takiej ścieżki jest czas".

Więcej: rynekzdrowia.pl

- W Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie im. prof. J. Nielubowicza, od kwietnia 2018 - (początku - red.) nowej kadencji Okręgowej Rady Lekarskiej i Prezesa, Rzecznik Praw Lekarza wraz z zespołem aktywnie działa w zakresie walki o poszanowanie i przestrzeganie Praw Lekarza. Charakter spraw, z którymi zgłaszają się lekarze jest różny, natomiast liczba interwencji sięga 200 - informuje nas Maria Kłosińska, koordynator mediów OIL w Warszawie.

Zwraca uwagę, że pomoc w zakresie zwalczania mobbingu (akceptowana przez poszkodowanych lekarzy) „polega na interwencji w szpitalu i rozmowach z dyrektorami (w formie pisemnej, lub osobistych spotkań)”.

- Lekarze nie chcieli rozpoczynać ścieżki postępowań sądowych, ale oczekiwali reakcji i wsparcia Rzecznika Praw Lekarza. Najczęściej sytuacje dotyczyły relacji przełożony - lekarz. Takich zgłoszeń było 7, część spraw jest już zakończona, a część nadal w toku. Jeszcze więcej zgłoszeń dotyczy naruszenia praw pracowniczych - podaje Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie.

- Możemy działać tylko w tych sprawach, o których wiemy, dlatego staramy się aktywnie informować o działaniach Rzecznika Praw Lekarza i na bieżąco sprawozdawać, nakreślając zakres spraw w jakich działamy. Warto, by lekarze wiedzieli, że samorząd lekarski widzi, jakie są ich problemy. W każdej chwili mogą się do nas zgłosić i uzyskać pomoc - zapewnia Maria Kłosińska.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum