Warszawa: ruszył proces prof. Podgórskiego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 września 2009 14:49

Przed Wojskowym Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczął się proces neurochirurga prof. Jana Podgórskiego, b. szefa Centralnego Szpitala Klinicznego MON przy ul. Szaserów, oskarżonego o korupcję i fałszowanie dokumentacji medycznej. Profesor nie przyznaje się do winy.

Warszawa: ruszył proces prof. Podgórskiego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Razem z profesorem, który w relacjach z procesu chce występować pod pełnym nazwiskiem, na ławie oskarżonych zasiada osiem osób - lekarzy i ich pacjentów, którzy mieli otrzymywać fałszywe zaświadczenia.

- Nigdy nie przyjąłem żadnej korzyści majątkowej, związanej z wykonywanym przeze mnie zawodem lekarza - mówił prof. Podgórski we wtorek (15 września) przed sądem.

W sumie prokuratura postawiła mu siedem zarzutów, dotyczących przyjęcia łapówek i fałszowania dokumentacji medycznej. Wśród nich jest i taki, że przez jedno z fałszerstw dokumentacji Andrzej Z., ps. Słowik, mógł unikać aresztu. Śledztwo obejmowało okres od 1998 r., a łapówki miały wynosić od 300 do 1000 zł.

Przed sądem Podgórskiego obciążył inny z oskarżonych, b. kierownik zakładu rehabilitacji Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej, Robert J. Przyznał on się do stawianych mu zarzutów i ujawnił, że wręczał profesorowi łapówki w zamian za wydawanie nieprawdziwych zaświadczeń dotyczących jego pacjentów.

Odnosząc się do tych zeznań Podgórski powiedział, że nie wie dlaczego Robert J. go oskarża. „Racjonalnie nie mogę wytłumaczyć tego faktu" - dodał.

Prof. Podgórskiego  zatrzymało w 2007 r. CBA na zlecenie Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Sąd wojskowy nie wydał jednak zgody na jego aresztowanie - o co wnosiła prokuratura. Sąd zakazał mu pełnienia funkcji szefa kliniki w szpitalu na Szaserów. Z wojska zwolnił go ówczesny szef MON Aleksander Szczygło. Prof. Podgórski jako cywil prowadzi praktykę medyczną; jest znanym neurochirurgiem.

W sprawie dokumentów dla  „Słowika" Podgórski już wcześniej wyjaśniał, że wydał mu jedynie zaświadczenie, iż był przez niego badany oraz że na prośbę jego rodziny uczestniczył w konsultacji medycznej, gdy „Słowik" był w więziennym szpitalu. - Wtedy orzekłem, że pacjent kwalifikuje się do leczenia operacyjnego dyskopatii lędźwiowej - podkreślił profesor.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum