Warszawa: ruszył proces byłych szefów LFO

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 marca 2010 12:37

W poniedziałek (29 marca) przed Sądem Okręgowym w Warszawie ruszył proces w sprawie afery Laboratorium Frakcjonowania Osocza (LFO).

Prokurator odczytał akt oskarżenia. Podsądni nie zgadzają się z zarzutami. W procesie oskarżeni są byli szefowie spółki: Zygmunt N. i Włodzimierz W. Grozi im do 10 lat więzienia. Obaj twierdzą, że wszystkie dokonane operacje finansowe były legalne. Świadkami w śledztwie było wielu polityków SLD, w tym były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

W poniedziałek pełnomocnik syndyka masy upadłościowej LFO, który w procesie jest oskarżycielem posiłkowym, złożył wniosek, by sąd w wyroku zobowiązał oskarżonych do naprawienia szkody, jaką wyrządzili finansom LFO.

Śledztwo w całej sprawie wszczęła w 2001 r. Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu. 451-stronicowy akt oskarżenia w głównym wątku sprawy skierowała do warszawskiego sądu w lutym br. Akta sprawy zajęły ponad 120 tomów. W poniedziałek (29 marca) odczytano akt oskarżenia, co formalnie rozpoczyna proces. Obrońcy oskarżonych zażądali, by prokurator odczytał też uzasadnienie aktu oskarżenia, co - z uwagi na jego obszerność - trwało wiele godzin.

Warszawskie sądy I instancji oczyściły już z ubocznych zarzutów w całej sprawie b. członków rządu Włodzimierza Cimoszewicza: ministra gospodarki Wiesława Kaczmarka oraz wiceminister finansów Halinę Wasilewską-Trenkner. Prokuratura złożyła apelacje od tych wyroków.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum