Warszawa: pierwsze formalne pozwolenie na prowadzenie ośrodka dawców szpiku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2011 14:41

Ministerstwo Zdrowia wydało Wojskowemu Instytutowi Medycznemu zgodę na taką działalność.

Warszawa: pierwsze formalne pozwolenie na prowadzenie ośrodka dawców szpiku

Tworzenie ośrodków dawców szpiku przewiduje ustawa o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. Warszawski Instytut będzie pierwszym, który spełnił formalne wymagania tej ustawy.

Do zadań ośrodków należy m.in. rekrutowanie potencjalnych dawców szpiku oraz opieka nad dawcami związana z procedurą pobrania od nich szpiku i komórek krwiotwórczych krwi obwodowej.

MZ podkreśla, że Instytut posiada niezbędne kwalifikacje dotyczące personelu oraz stosowanych procedur medycznych.

Osobom, które zgłoszą chęć zostania dawcą szpiku, ośrodek powinien zapewnić informacje na temat honorowego dawstwa dotyczące m.in. dostępności wykonania badań w pobliżu miejsca zamieszkania, i możliwych zagrożeń. Musi on także informować dawców o społecznych, etycznych, prawnych i zdrowotnych aspektach dawstwa szpiku i komórek krwiotwórczych krwi obwodowej. Do zadań ośrodka należy także informowanie o skutkach zdrowotnych dla dawcy.

Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała pod koniec stycznia, że w 2011 r. na te cele zostanie przeznaczonych 45 mln zł, czyli ponad dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Liczba potencjalnych dawców szpiku kostnego ma wzrosnąć do 30 tys.

W 2006 w Polsce było zarejestrowanych 2,4 tys. potencjalnych dawców szpiku, w 2010 r. – ponad 27 tys.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum