Warszawa: lekarz nie wypisał recepty na antykoncepcję hormonalną

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2017 14:19

Lekarz w prywatnej przychodni w Warszawie nie chciał wypisać pacjentce recepty na antykoncepcję hormonalną. Powołał się na klauzulę sumienia - podaje Gazeta Wyborcza.

Warszawa: lekarz nie wypisał recepty na antykoncepcję hormonalną
FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Kobieta poprosiła lekarza z jednej z warszawskich przychodni centrum medycznego Enel-Med o receptę na krążek antykoncepcyjny. Usłyszała jednak odmowę. Jak relacjonuje na Facebooku pacjentka, lekarz ocenił też bez przeprowadzenia wywiadu medycznego, że „antykoncepcja powoduje zgony, a on nie będzie przyczyniał się do jej śmierci”.

Lena Pytkowska z biura prasowego Enel-Medu potwierdza, że doszło do incydentu z odmową wypisania recepty. Nie chce jednak podać szczegółów sprawy, powołując się na tajemnicę lekarską.

Nie potwierdza też, czy klauzula sumienia jest stosowana przez lekarzy Enel-Medu. Przesłała tylko oświadczenie: "Najwyższą dla nas wartością było i zawsze będzie dobro pacjenta. Dokładamy wszelkich starań, aby zatrudniać lekarzy posiadających kompetencje merytoryczne umożliwiające oferowanie usług medycznych na najwyższym poziomie".

Więcej: wyborcza.pl

***

Po publikacji tekstu redakcja Rynku Zdrowia otrzymała oficjalne oświadczenie Grupy Enel-Med.

(...) "Przedstawiciele centrum medycznego są w kontakcie z osobą, która zgłosiła reklamację.
Możemy zapewnić wszystkich naszych klientów i partnerów, że sprawa zostanie niezwłocznie wyjaśniona. Z zaistniałej sytuacji zostaną wyciągnięte wnioski i podjęte odpowiednie działania, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia podobnych nieporozumień w przyszłości.

Pragniemy także dodać, że jest to bezprecedensowa sytuacja w naszych placówkach, które obsługują miesięcznie ponad 200 tysięcy pacjentów.

Pragniemy podkreślić, że traktujemy zaistniały incydent niezwykle poważnie. W konsekwencji lekarz, co do którego pojawił się zarzut, nie będzie prowadził konsultacji w placówkach Enel-Med do wyjaśnienia sprawy".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum