Warszawa: karty parkingowe tylko dla najbardziej potrzebujacych niepełnosprawnych

Autor: Gazeta Wyborcza Stołeczna/Rynek Zdrowia • • 22 września 2009 12:18

Liberalna polityka przyznawania bezpłatnych kart parkingowych dla niepełnosprawnych spowodowała, że w Warszawie wydano ich już blisko 24 tysiące, więcej niż jest wszystkich miejsc parkingowych w strefie opłat.

Warszawa: karty parkingowe tylko dla najbardziej potrzebujacych niepełnosprawnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od 21 września obowiązują nowe zasady wydawania kart parkingowych, dzięki którym można zostawić auto za darmo i na tzw. kopertach dla niepełnosprawnych. Przepisy mają wykluczyć naciągaczy, którym takie przywileje się nie należą.

Aby dostać kartę, trzeba się zgłosić do Zarządu Dróg Miejskich z zaświadczeniami, które wydaje Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności działający przy Stołecznym Centrum Osób Niepełnosprawnych.

- Karty parkingowe powinny trafiać tylko do tych, którzy ich naprawdę potrzebują – ocenia Piotr Jasiński z Centrum.

Dlatego, m.in. w razie lekkiego stopnia niepełnosprawności potrzebne będzie stwierdzenie, czy jego przyczyną są choroby neurologiczne albo upośledzenie narządu ruchu. Jeśli nie, to np. niesłyszący nie będzie mieć prawa do zostawiania samochodu za darmo w wyznaczonych miejscach.

Wszystkie wydane dotąd karty obowiązują do upływu terminu ważności. Zmienione przepisy prawa o ruchu drogowym dotyczą tylko tych osób, które starają się o wydanie nowej karty.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum