Warszawa: kardiochirurga spraw ciąg dalszy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2010 18:27

Czy dr Mirosław G. popełnienił błędu w czasie operacji skutkujący śmiercią pacjenta? Ma tę sprawę jeszcze raz zbadać prokuratura.

Tym samym sąd rejonowy prawomocnie uchylił postanowienie prokuratury z maja 2008 r. o umorzeniu tego śledztwa. W uzasadnieniu sędzia Konrad Mielcarek podkreślił, że „ocena prawna stanu faktycznego została dokonana przez prokuratora umarzającego śledztwo w sposób lakoniczny i niepełny”.

Sprawa Floriana M. była jednym z czterech przypadków, w którym warszawska prokuratura postawiła dr G. zarzuty narażenia pacjentów na utratę życia. Wątki sprawy jednak umorzono, co rodzina pacjenta zaskarżyła do sądu, ale sąd okręgowy utrzymał umorzenie. W 2009 r. Sąd Najwyższy uwzględnił kasację Rzecznika Praw Obywatelskich i nakazał sądowi powtórne rozpatrzenie zażalenia pełnomocnika rodziny M. na umorzenie śledztwa.

Kardiochirurg dr G. w listopadzie 2006 r. w szpitalu MSWiA wstawił Florianowi M. zastawkę serca, ale w komorze serca pozostawiono tzw. rolgazę. Po tygodniu wyjęto ją, pacjent zmarł po trzech miesiącach.

Jak podaje PAP, przed sądem prokurator Radosław Wasilewski mówił: „Pacjent zmarł. Czy nikt nie jest winien? To podstawowe pytanie. Ale winę trzeba udowodnić”. Zaznaczył, że choć emocje nakazują szukać winnego, to dowody zgromadzone w sprawie nie pozwalają nikomu przypisać odpowiedzialności za tragiczne zdarzenie.

Sąd nie podzielił tej argumentacji.

Zażalenie na umorzenie tym razem rozpatrywał nie sąd okręgowy, a Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa, bo zarzut zabójstwa postawiony G. został już wcześniej ostatecznie umorzony, a zarzutami narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia zajmuje się sąd rejonowy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum