Warszawa: doniesienie RPO w sprawie szczepionek wpłynęło do prokuratury

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 grudnia 2009 19:01

Doniesienie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie braku w Polsce dostępu do szczepionek przeciwko grypie typu A/H1N1 wpłynęło już do warszawskiej Prokuratury Apelacyjnej.

W najbliższych dniach prokuratura zdecyduje, która jednostka przejmie sprawę. – Zawiadomienie otrzymaliśmy w poniedziałek (7 grudnia). W najbliższym czasie zapadnie decyzja, do której prokuratury materiały zostaną przekazane – powiedział rzecznik Prokuratury Apelacyjnej Zbigniew Jaskólski.

RPO Janusz Kochanowski wystąpił w ubiegły wtorek (1 grudnia) do Prokuratury Krajowej o wszczęcie postępowania w sprawie braku szczepionek przeciwko grypie typu A/H1N1. Tłumaczył to dbałością o zdrowie obywateli i tym, że minister zdrowia Ewa Kopacz „stworzyła niebezpieczeństwo powszechnego zagrożenia" epidemią.

Zdaniem RPO, który codziennie publikuje na swej stronie internetowej doniesienia z kraju i ze świata nt. ofiar grypy A/H1N1 i walki z nią, prokuratura powinna wyjaśnić, „kto lub co sprawia, że Polska nie jest gotowa do walki z grypą i co trzeba zrobić, by nie powtórzyło się to w przyszłości".

Zachowanie Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie Kochanowski ocenił jako niezrozumiałe i niedopuszczalne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum