Warszawa: będą walczyć o wizerunek środowiska lekarskiego

Autor: Życie Warszawy/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2010 13:09

Lekarze, którzy wzięli udział w zjeździe Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, zamierzają poprawić fatalny wizerunek zawodu - informuje Życie Warszawy.

W mediach pojawiają się coraz częściej informacje o błędach lekarskich i o korupcji w środowisku medycznym. Ma temu zaradzić specjalny zespół, do którego wejdą, m. in. znawcy mediów i prawnicy. Będzie się on zajmował wyjaśnianiem opisanych błędów lekarskich i udzielaniem informacji.

Lekarze planują też zatrudnienie mediatora do polubownego rozwiązywania konfliktów między lekarzami a pacjentami, a także powołanie rzecznika praw lekarza i zespołu interwencyjnego skupiającego prawników pomagających oskarżonym lekarzom.

Zdaniem dr Adama Sandauera, przewodniczącego Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere, lekarze wykazują się moralnością pani Dulskiej.

 – Takich zespołów nie tworzy się po to, by rzetelnie informować, tylko po to, by wszystkie nieprzyjemne sprawy zamiatać pod dywan. Korporacje powinny pomagać przede wszystkim ofiarom błędów lekarskich, a nie ich sprawcom – twierdzi Sandauer.

Do rzeczników odpowiedzialności zawodowej izb lekarskich co roku trafia łącznie 2-3 tys. skarg. W przypadku 12 proc. z nich rzecznik występuje o ukaranie do sądu lekarskiego. Reszta postępowań jest umarzana. Naczelny Sąd Lekarski wydaje każdego roku ok. 30 wyroków niekorzystnych dla lekarzy.

Z danych Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere wynika natomiast, że w Polsce każdego roku dochodzi do ok. 20-30 tys. błędów lekarskich. Nikt nie prowadzi jednak dokładnych rejestrów. Tylko kilkuset pacjentów spośród skrzywdzonych kilkudziesięciu tysięcy decyduje się walczyć w sądzie o odszkodowania.

Więcej na www.zw.com.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum