Warszawa: WSA oddalił skargę ws. dostępu do ofert konkursowych

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 23 września 2011 08:58

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił w czwartek (22 września) skargę NZOZ Falck w Łodzi w sprawie prawa wglądu do ofert innych podmiotów biorących udział w konkursie ofert na świadczenia zdrowotne.

Warszawa: WSA oddalił skargę ws. dostępu do ofert konkursowych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wyrok nie jest prawomocny - strony mogą odwołać się do NSA w ciągu 30 dni.

W ustnym uzasadnieniu sąd zaznaczył, że był związany orzeczeniem NSA, które - jak przypomniano - mówi, iż ”dane wrażliwe objęte ustawą o ochronie konkurencji i ustawą o ochronie danych osobowych nie są ujawniane na etapie konkursu o charakterze cywilistycznym i na tym etapie nie ma obowiązku udostępniania tych danych, zwłaszcza stronie przegranej w postępowaniu administracyjnym. Postępowanie administracyjne następuje dopiero w momencie złożenia odwołania. Wcześniej mamy do czynienia z postępowaniem o charakterze cywilistycznym, a następnie z administracyjnym w ograniczonym zakresie. W tej sytuacji (…) sąd nie mógł orzec inaczej niż oddalając skargę”.

Należy wyjaśnić, że ostępowanie konkursowe składa się z dwóch etapów. W pierwszym, gdy trwają procedury konkursowe, zainteresowane podmioty nie mają dostępu do ofert. Sytuacja zmienia się po zakończeniu konkursu - wtedy niezadowolony z rozstrzygnięcia uczestnik postepowania może złożyć odwołanie na decyzję komisji konkursowej i uzyskuje możliwość dostępu do ofert konkurentów.

Umożliwia to kodeks postępowania administracyjnego (wówczas nie mają zastosowania wewnętrzne uregulowania prezesa NFZ). Jednak i w tym przypadku dostęp nie jest nieograniczony. Jak zauważył Naczelny Sąd Administracyjny dając wykładnę, oferta konkurencyjnego świadczeniodawcy powinna stanowić dowód w sprawie administracyjnej "z tym stanowczym zastrzeżeniem, że usunięte z niej powinny być dane dotyczące tajemnicy przedsiębiorstwa oraz wszelkie dane osobowe podlegające ochronie”.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum