Warszawa: Sąd Apelacyjny o sporze Komorowski-Kaczyński

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2010 19:06

Sprawa Komorowski-Kaczyński zostanie ponownie rozpoznana przez Sąd Okręgowy w Warszawie, który zbierze się nie wcześniej niż w poniedziałek (21 czerwca).

Jak już informowaliśmy, Sąd Apelacyjny w Warszawie częściowo uchylił postanowienie Sądu Okręgowego, który nakazał Jarosławowi Kaczyńskiemu sprostowanie wypowiedzi o tym, że Bronisław Komorowski chce, by służba zdrowia była sprywatyzowana

Sąd Apelacyjny przychylił się w piątek (18 czerwca) do argumentacji pełnomocników Jarosława Kaczyńskiego, którzy zaskarżyli środową decyzję sądu pierwszej instancji. Domagali się rozpatrzenia przez Sąd Okręgowy wniosków dowodowych, które złożyli.

Barbara Trębska, rzeczniczka Sądu Apelacyjnego w Warszawie, podkreśliła, że Sąd Okręgowy, ustalając, że Komorowski nie opowiada się za sprywatyzowaniem służby zdrowia, oparł się m.in. na orzeczeniu z października 2007 r. Zostało wówczas ustalone, że w programie PO nie ma prywatyzacji – jest przekazanie zarządzania szpitalami samorządom.

– W ocenie Sądu Apelacyjnego takie stanowisko, czyli że od 17 października 2007 nic się w tym zakresie tj. w poglądach PO i jej kandydata Bronisława Komorowskiego nie zmieniło, jest przedwczesne – zaznaczyła Trębska.

Podkreśliła, że Jarosław Kaczyński złożył dowody, które miały zaświadczać, że od października 2007 r. stanowisko to uległo zmianie i zarówno PO, jak i Bronisław Komorowski są za prywatyzacją służby zdrowia.

Sąd Apelacyjny uważa, że należy przeprowadzić dowody, które oddalił Sąd Okręgowy. Sędzia Trębska wymieniła wśród nich: ustawę o zakładach opieki zdrowotnej, proponowane przez PO poprawki do niej, sprawozdania z posiedzeń Sejmu dotyczące tego projektu ustawy, wydruki z głosowania posłów oraz dowody dotyczące wyników głosowania.

Jak zaznaczyła, Sąd Apelacyjny uznał, że członek danej partii podziela z reguły jej program.

Zdaniem Sądu Apelacyjnego Sąd Okręgowy niesłusznie oddalił wniosek dowodowy w postaci przesłuchania Kaczyńskiego.

– Spór między kandydatami dotyczy prawdziwości wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, a także podstaw faktycznych do takiej, a nie innej wypowiedzi – zwróciła uwagę sędzia.

Piątkowa decyzja sądu ucieszyła sztab wyborczy Jarosława Kaczyńskiego. Jego rzecznik Paweł Poncyljusz zaznaczył, że sąd uwzględnił zastrzeżenia, o których była mowa w zażaleniu komitetu wyborczego Kaczyńskiego.

Pełnomocnik komitetu wyborczego PO Grzegorz Wójtowicz mówił dziennikarzom, że Sąd Apelacyjny uchylił wcześniejsze postanowienie Sądu Okręgowego z powodów błędów proceduralnych, a nie rozstrzygał sprawę merytorycznie.

– Miejmy nadzieję, że po przeprowadzeniu pełnego postępowania dowodowego Sąd Okręgowy potwierdzi naszą wersję zdarzeń. W dalszym ciągu podtrzymujemy nasze twarde stanowisko, iż od 2007 roku zarówno PiS jaki i Jarosław Kaczyński wiedzieli, że PO i Bronisław Komorowski są przeciwnikami prywatyzacji służby zdrowia w Polsce – powiedział Wójtowicz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum