Warmińsko-Mazurskie: Frombork bliżej statusu uzdrowiska

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2013 20:03

Gmina Frombork otrzymała decyzję ministra zdrowia, która potwierdza możliwość prowadzenia tam lecznictwa wykorzystującego właściwości wód termalnych i klimatu. Przybliża to zakończenie starań o nadanie temu miastu statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej.

Warmińsko-Mazurskie: Frombork bliżej statusu uzdrowiska
O korzystnej decyzji ministra poinformowała we wtorek (28 maja) na sesji Rady Miasta burmistrz Krystyna Lewańska. Dokument potwierdza możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego we Fromborku oraz przyległych wsiach Ronin i Bogdany.

Ustala też, że zabiegi z wykorzystaniem miejscowych surowców naturalnych i właściwości klimatycznych mogą obejmować choroby układu krążenia i nerwowego, reumatologiczne oraz rehabilitację po urazach narządów ruchu.

Alina Możeluk z fromborskiego Urzędu Miasta powiedziała, że taka decyzja znacznie przybliża zakończenie starań gminy o nadanie statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej. Jak wyjaśniła, Ministerstwo Zdrowia przygotowuje w tej sprawie projekt rozporządzenia, który po konsultacjach powinna przyjąć Rada Ministrów. Władze miejskie Fromborka liczą, że nastąpi to jeszcze w tym roku.

Powstanie uzdrowiska ma przyczynić się do rozwoju turystyki i zapewnić miejsca pracy mieszkańcom powiatu braniewskiego. Frombork byłby drugą po Gołdapi miejscowością uzdrowiskową w woj. warmińsko-mazurskim.

Pierwsze plany utworzenia uzdrowiska i wykorzystania źródeł termalnych opracowano we Fromborku w latach 90. ub. wieku. W 2010 r. władze miasta utworzyły spółkę Wodociągi Fromborskie, która w przyszłości ma zajmować się eksploatacją wód mineralnych.

Pod koniec ub. roku gmina uzyskała świadectwo wydane przez Państwowy Zakład Higieny. Potwierdziło ono, że wody termalne z odwiertu Frombork IGH-1 mogą być stosowane do zabiegów profilaktycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych. Według dyrektora Wodociągów Fromborskich Marka Wróbla są to wody chlorkowo-sodowe, wydobywane z głębokości 972 m.

Na zlecenie magistratu wykonano także badania czystości powietrza i warunków klimatycznych oraz opracowano inne dokumenty zgodnie z wymogami ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym.

Gmina zabiega o uzyskanie 5 mln zł dofinansowania z Programu Innowacyjna Gospodarka na uzbrojenie przyszłej strefy uzdrowiskowej. Wniosek został w kwietniu pozytywnie zweryfikowany pod względem formalnym i czeka na ocenę merytoryczną.

Fromborski samorząd poszukuje również inwestorów zainteresowanych budową zakładów leczniczych i innych obiektów obsługujących kuracjuszy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum