PAP/Rynek Zdrowia | 04-10-2018 16:26

Warmia i Mazury: śledztwo ws. łapówek za kontrakty z NFZ

Urzędniczka warmińsko-mazurskiego NFZ oraz właścicielka przychodni zdrowia usłyszały zarzuty przyjmowania i wręczania korzyści majątkowych w zamian za zawieranie kontraktów medycznych na Warmii i Mazurach - podał w czwartek (4 października) rzecznik CBA Piotr Kaczorek.

Fot. archiwum

Agenci Delegatury CBA w Białymstoku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie prowadzą śledztwo dotyczące przyjmowania i wręczania korzyści majątkowych i osobistych w zamian za kontrakty medyczne.

Funkcjonariusze zabezpieczyli w mieszkaniach osób i siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ, a także w kilku innych lokalizacjach w woj. warmińsko-mazurskim dokumentację dotyczącą podpisanych umów na świadczenie usług medycznych i elektroniczne nośniki informacji - podało w komunikacie CBA.

Zarzuty korupcyjne w olsztyńskiej prokuraturze usłyszały dwie osoby: odpowiedzialna m.in. za kontraktowanie świadczeń medycznych urzędniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia oraz właścicielka jednej z przychodni zdrowia (NZOZ) z woj. warmińsko-mazurskiego. Kobieta jest jednocześnie prezesem zarządu jednego ze stowarzyszeń świadczących usługi medyczne.

Ustalenia CBA wskazują, że w zamian za preferencyjne traktowanie związanych z nią podmiotów w konkursach na świadczenie usług medycznych organizowanych przez NFZ, szefowa przychodni zdrowia wręczała korzyści majątkowe i osobiste. Dzięki temu mogła tylko w latach 2017-2018 podpisać z Warmińsko-Mazurskim Oddziałem NFZ kontrakty na świadczenie usług medycznych na ponad 5 milionów złotych.

Dodatkowo agenci CBA ustalili, że w latach 2007-2016 podmioty związane z zatrzymaną podpisały z NFZ umowy na świadczenie usług medycznych na ponad 14,6 miliona złotych.

Prokuratura zastosowała wobec podejrzanych wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w czynnościach i poręczenia majątkowego.