Wanda Nowicka żąda natychmiastowego odwołania prof. Chazana

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 27 czerwca 2014 15:43

Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka wysłała list do prezydent Warszawy z żądaniem, aby w trybie natychmiastowym zwolniła prof. Bogdana Chazana ze stanowiska dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny.

''Oczekuję też, że przed powołaniem nowego dyrektora szpitala im. Św. Rodziny Pani Prezydent sprawdzi czy wybrana kandydatka lub kandydat na tę funkcję będzie w stanie zagwarantować ponad wszelką wątpliwość, że wszystkie zakontraktowane świadczenia będą w szpitalu całkowicie dostępne. Konieczne jest, by wszelkie wątpliwości związane z dostępnością tych świadczeń zostały całkowicie i raz na zawsze rozwiane'' - napisała Nowicka w liście do Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Podkreśla też, że prof. Chazan publicznie przyznał, że ze względu na konflikt sumienia nie wskazał pacjentce innego lekarza ani innej placówki, w której mogłaby na czas dokonać aborcji.

''Nie ma zatem żadnej wątpliwości, że złamał on prawo i, jak deklaruje, zamierza łamać je nadal. Bogdan Chazan nie powinien zatem pełnić swojej funkcji jako dyrektor szpitala, w którym jego prywatne przekonania mają wpływ na funkcjonowanie całej placówki oraz podległego mu personelu'' - wskazuje Nowicka.

Wanda Nowicka wysłała również list do prezesa NFZ Tadeusza Jędrzejczyka z pytaniem, jakie kroki zamierza podjąć, by zapobiec powstrzymywaniu dostępu do gwarantowanych świadczeń kobietom oraz co zamierza zrobić, by w przyszłości zapobiec tego typu sytuacjom.

Zasugerowała też, by przy podpisywaniu z daną placówką umowy w kontrakcie zawarta była klauzula przypadku niedopełnienia warunków umowy przez lekarzy powołujących się na artykuł 39., co pomoże wyeliminować ryzyko odmowy gwarantowanego świadczenia w placówce medycznej związanej kontraktem. Umowa kontraktowa ze szpitalem powinna uwzględniać zapis gwarantujący dostęp pacjentów i pacjentek do wszystkich świadczeń objętych umową.

''W przypadku niemożności wykonania świadczeń, NFZ powinien w trybie natychmiastowym odstąpić od kontraktu i zerwać umowę ze szpitalem'' - uważa Nowicka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum