Wałbrzych: 12 lekarzy oskarżonych w sprawie wyłudzeń z ZUS

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2010 10:45

Prokurator Okręgowy w Świdnicy skierował kolejny akt oskarżenia w sprawie afery korupcyjnej w wałbrzyskim ZUS.

Zarzuty postawiono 42 osobom, w tym 12 lekarzom. Zarzucono im, że w okresie od 1993 do 2008 roku na podstawie fałszywej dokumentacji lekarskiej, wystawianej za przyjmowanie korzyści majątkowych, nieuprawnieni wyłudzili z ZUS w sumie ponad 2 mln zł. Rekordzista pobierał nienależną rentę przez 10 lat. W tym czasie otrzymał ok. 350 tys. zł.

Wśród oskarżonych osób jest 12 lekarzy medycyny z Dolnego Śląska, głównie z Wałbrzycha, specjalistów z zakresu neurologii, chirurgii, interny i psychiatrii. Dziesięciorgu z nich zarzucono, poza poświadczaniem nieprawdy w dokumentacji medycznej, także przyjmowanie w związku z tym korzyści majątkowych w kwotach od 50 zł do 3.000 zł. Za czyny te grożą kary od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Do końca 2009 roku skierowano do sądu już 10 aktów oskarżenia przeciwko prawie 300 osobom. Większość została już prawomocnie skazana. Straty Skarbu Państwa szacowane są na kilkanaście milionów złotych.

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu w dalszym ciągu prowadzi śledztwo w sprawie wyłudzania świadczeń rentowych i innych z wałbrzyskiego oddziału ZUS na podstawie fałszywej dokumentacji medycznej, które obejmuje również wątki korupcyjne – aktualnie przeciwko 67 osobom podejrzanym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum