WSA: ulga rehabilitacyjna nie przysługuje w przypadku operacji

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 07 września 2017 10:41

Wydatku na operację nie można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, ponieważ - zgodnie z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie - jest to procedura lecznicza, a nie zabieg rehabilitacyjny.

Fot. archiwum

Sprawa dotyczyła kobiety, która w 2011 r. doznała urazu stawu kolanowego. Pierwsza operacja nie tylko nie pomogła, ale stała się przyczyną kolejnych problemów, bo pojawiły się zrosty. W celu ich usunięcia konieczne były następne operacje, których w sumie było aż 10.

Kobieta płaciła za nie z własnej kieszeni. Chciała odliczyć te wydatki w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Uważała, że ma do tego prawo, ponieważ jest osobą niepełnosprawną, a zabiegi należy uznać za rehabilitację - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Powołała się m.in. na uzasadnienie wyroku NSA z 17 marca 2011 r. (sygn. akt II FSK 1927/09), który dotyczył zabiegu chirurgicznego. NSA orzekł wtedy, że jeżeli zabieg chirurgiczny stanowi niezbędny i konieczny element, zmierzający do przywrócenia ograniczonych funkcji, zmniejszenia następstw nieodwracalnych zmian lub wyrównania ich w takim stopniu, aby poszkodowanemu przywrócić społecznie przydatną sprawność, to stanowi on część rehabilitacji.

Operacja jest procedurą leczniczą, a nie zabiegiem rehabilitacyjnym, dlatego wydatku na nią nie można odliczyć od dochodu - orzekł jednak 5 września 2017 r. WSA w Warszawie.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum