WSA uchylił decyzję ministra zdrowia. Chodzi o zawieszenia dyrektora szpitala

Autor: oprac. IB • Źródło: Onet, Rynek Zdrowia31 lipca 2021 12:30

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił marcową decyzję ministra zdrowia Adama Niedzielskiego ws. zawieszenia w czynnościach Marka Pacyny, dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

WSA uchylił decyzję ministra zdrowia. Chodzi o zawieszenia dyrektora szpitala
Prezydent Radomia ma nadzieję, że dla ministra Niedzielskiego będzie to cenna lekcja Fot. Shutterstock
  • WSA uchylił decyzję ministra zdrowia ws. zawieszenia w czynnościach dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego
  • W ocenie sądu minister oparł się wyłącznie na opiniach wojewody mazowieckiego i dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, nie zgromadził materiału dowodowego niezbędnego do rzetelnego rozpatrzenia sprawy i nie uwzględnił wszystkich istotnych okoliczności
  • Przyczyną decyzji ministra był brak współpracy dyrektora szpitala z wojewodą
  • Zgodnie z wyrokiem WSA, minister zdrowia musi zapłacić po 200 zł Markowi Pacynie i Gminie Miasta Radomia tytułem kosztów postępowania sądowego

Jak informuje Onet.pl, Radosław Witkowski, prezydent Radomia ma nadzieję, że dla ministra Niedzielskiego będzie to cenna lekcja, iż ochrona zdrowia powinna być wolna od polityki. Witkowski zaznaczył, że pracą RSS ponownie kieruje Marek Pacyna.

"Minister zdrowia nie zgromadził materiału dowodowego i nie uwzględnił  istotnych okoliczności"

Prezydent Radomia, przekazał Onetowi, że sąd rozpatrując skargę ratusza, stwierdził, że minister zdrowia oparł się wyłącznie na opiniach wojewody mazowieckiego i dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Nie zgromadził natomiast materiału dowodowego niezbędnego do rzetelnego rozpatrzenia sprawy i nie uwzględnił wszystkich istotnych okoliczności.

Zgodnie z wyrokiem WSA, minister zdrowia musi zapłacić po 200 zł Markowi Pacynie i Gminie Miasta Radomia tytułem kosztów postępowania sądowego.

Przypomnijmy. Dyrektor Pacyna został zawieszony przez Adama Niedzielskiego 10 marca br. - Trudna sytuacja wymaga podejmowania trudnych decyzji - mówił wówczas minister zdrowia, podając jako przyczynę swojej decyzji brak współpracy dyrektora z wojewodą w tworzeniu szpitala tymczasowego w Radomiu.

Jak podkreślał Niedzielski, szpitale tymczasowe, które powstały wówczas w blisko czterdziestu lokalizacjach, były odpowiedzią na przewidywaną trzecią falę pandemii.

"Współpraca wojewody z dyrektorem szpitala miejskiego nie układała się"

- Niestety z kilku szpitali docierają sygnały wojewodów o trudnej współpracy z samorządami, dyrektorami szpitali. To nie jest moment, w którym możemy poświęcać czas na niesnaski - mówił minister.

Jak powiedział, "to z czym mamy do czynienia w Radomiu jest tego niechlubnym przykładem".

- Współpraca wojewody z dyrektorem szpitala miejskiego nie układała się. Konstanty Radziwiłł przedstawił mi formalny wniosek z uzasadnieniem, w którym odwoływał się do sytuacji, gdzie dyrektor szpitala nie wdrażał w życie decyzji wydawanych przez wojewodę dotyczących szpitala tymczasowego – przekazał minister.

Jak dodał, współpraca przy tworzeniu szpitala tymczasowego z Totalizatorem Sportowym, który uczestniczy w tym procesie, też pozostawiała bardzo dużo do życzenia. Także lista zainteresowanych do pracy w szpitalu tymczasowego, którą przedstawił wojewoda, nie znalazła uznania w oczach dyrektora szpitala.

Minister Niedzielski przekonywał, że nieakceptowalne jest nieotwieranie szpitala tymczasowych, kiedy jest tego realna potrzeba.

Pełnomocnik zamiast dyrektora

- Z perspektywy Ministra Zdrowia taka sytuacja jest nieakceptowalna. Szpital tymczasowy w Radomiu powinien już funkcjonować co najmniej od miesiąca. Podpisywanie umowy między Totalizatorem Sportowym a szpitalem miejskim była przekładana na styczeń - luty, a propozycja jej podpisania była jeszcze w listopadzie - podkreślał Niedzielski.

- Dlatego podjąłem decyzję, aby zawiesić w pełnieniu obowiązków pana Marka Pacynę, dyrektora szpitala miejskiego w Radomiu, a jednocześnie korzystając z rozwiązań, które daje ustawa covidowa, wprowadzić w to miejsce pełnomocnika. Jego głównym zadaniem będzie jak najszybsze zorganizowanie szpitala tymczasowego w Radomiu - dodał.

Pełnomocnikiem został wskazany przez prezesa NFZ Andrzej Cieślik, kierownik radomskiej delegatury Funduszu.

Czytaj więcej: Niedzielski: dyrektor szpitala miejskiego w Radomiu zawieszony za brak współpracy z wojewodą

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum