WSA: szpital w Suchowoli musi zrealizować nakaz RPP i lepiej traktować chorych

Autor: lex.pl/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2017 11:33

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie unieważnił decyzji Rzecznika Praw Pacjenta, który najpierw nakazał Wojewódzkiemu Szpitalowi dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Suchowoli (Lubelskie) lepsze traktowanie pacjentów, a potem - za brak reakcji - nałożył karę finansową w wys. 210 tys zł.

WSA: szpital w Suchowoli musi zrealizować nakaz RPP i lepiej traktować chorych
WSA oddalił skargę, w której szpital sugerował nieprawidłowe zastosowanie przez RPP przepisów o zbiorowych prawach pacjenta Fot. Archiwum

Najpierw Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Suchowoli zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego decyzję Rzecznika Praw Pacjenta, który 21 kwietnia 2016 r. nakazał zaniechania łamania zbiorowych praw pacjentów oraz zobowiązał szpital do usunięcia skutków naruszeń - informuje lex.pl

Szpital przyjął szczególny tryb, jakim jest stwierdzenie nieważności decyzji - wyjaśnia portal lex.pl. 

Kolejną decyzją, w efekcie niezastosowania się placówki do wszystkich zaleceń RPP, była kara pieniężna: 210 tys. zł.

Czytaj też: Rekordowa kara Rzecznika Praw Pacjenta dla szpitala

Kontrola przeprowadzona przez pracowników rzecznika w maju 2016 r. wykazała szereg nadużyć wobec pacjentów szpitala - od nieuzasadnionego podawania leków psychotropowych po zmuszanie do ciężkich fizycznie prac porządkowych. Przed sądem pełnomocnik rzecznika dowodził, że jego wnioski są udokumentowane 12 tys. zdjęć i 13 płytami CD z nagraniami ze szpitala.

7 stycznia br. WSA oddalił skargę, w której szpital sugerował nieprawidłowe zastosowanie przez RPP przepisów o zbiorowych prawach pacjenta. Wyrok nie jest prawomocny.

Więcej: www.lex.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum