WSA: odwołanie członka rady społecznej ZOZ tylko wtedy, gdy statut określa jego warunki

Autor: prawo.pl/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2018 11:19

Gmina nie może odwołać członków rady społecznej Zakładu Opieki Zdrowotnej przed upływem kadencji, jeśli w statucie ZOZ nie określono okoliczności ich odwołania. Taką decyzję wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

WSA uznał, że skarga odwołanych członków rady społecznej jest zasadna Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Rada Gminy Zawonia w 2015 roku powołała radę społeczną przy Zespole Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Zawoni w składzie 15 osób na kadencję w latach 2015 - 2019. W marcu 2018 roku ograniczono tę liczbę do siedmiu członków na obowiązującą kadencję, odwołując pozostałe osoby - infortmuje serwis prawo.pl

Troje z odwołanych zaskarżyło uchwałę do sądu twierdząc, że zgodnie ze statutem ZP ZOZ kadencja rady społecznej trwa do 2019 r., a statut nie przewiduje odwołania członków rady przed upływem kadencji.

WSA we Wrocławiu uznał, że skarga jest zasadna. Wskazał, że zgodnie z art. 42 ust. 2 pkt 4 ustawy o działalności leczniczej, w statucie podmiotu leczniczego określa się m. in. zadania, czas trwania kadencji i okoliczności odwołania członków rady przed upływem kadencji.

Sąd ocenił, że jeżeli rada gminy uznała, iż należy dokonać zmian w składzie rady społecznej przed upływem kadencji, powinna najpierw podjąć działania w kierunku uzupełnienia zapisów statutu ZOZ i określić okoliczności odwołania członków rady przed upływem kadencji. Skoro zapisy statutu nie zostały uzupełnione o wskazane okoliczności, nie było podstaw do odwołania członków rady społecznej przed upływem kadencji rady.

Więcej: www.prawo.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum